Bisiklet Kitapları

kitap2-bisiklopedi.jpg

Bisiklet Kitapları

 1. Bisiklet Öyküleri, Yitik Ülke Yayınları
 2. Bisiklet Zen, Juan Carlos Kreimer, Habitus Kitap
 3. Yüz Yıl Önce Bisikletle Bursa, Nezaket Özdemir, Sentez Yayıncılık
  Ahmet Tevfik'in yüz yıl önce yaptığı tur güncesi günümüz Türkçesi ile bisikletlilerle buluşuyor. Özgün adı Hüdavendigar Vilayeti Dahilinde Velosipetle Bir Cevelan olan kitap ilk kez 1897'de basılmış. Bir bisiklet ve tarih belgeseli.
 4. Minik Gezgin - Yolda Büyümek, İnci Sarıhan, Esen Kitap
 5. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 50 Yıllık Öyküsü, Feyzi Açıkalın, Ege Yayınları
 6. Bisiklet A'dan Z'ye Kullanıcı Rehberi, Chris Sidwells, Kaknüs Yayınları
  Adı üzerinde A'dan Z'ye bir kullanıcı rehberi. Bisikletin tarihi, gelişimi; giyim, ekipman ve aksesuarlar; bisiklet türleri; sürüş teknikleri; sağlık ve beslenme; bakım ve onarım bunlardan bazıları. Tüm açıklamalar ayrıntılı, özenli görsellerle desteklenmiş çok başarılı bir iş. Yeni başlayan ya da deneyimli tüm bisikletçiler için birşeyler var, kesinlikle önerilir.
 7. Kahire-Kızıldeniz Bir Bisiklet Yolculuğu, Sibel Buğdaycı, Kalkedon
 8. Bisiklet, Tommaso Bernabei, Paul Cowher, Remmert Wielinga, Akılçelen Kitaplar
  Kitap daha çok, sporculara yönelik bir rehber özelliğindedir. Birçok teknik ve taktik bilgi içeriyor. Hız, depar, antrenman teknikleri, rüzgarına girme, tepe tırmanışı, yokuş inişi, esneme hareketleri, beslenme bunlardan bazıları. Özellikle sürüş ve antrenman teknikleri ayrıntılı fotograflarla desteklenmiş. Yerinde kullanılan tablo ve grafikler ile bilimsel bir bakış açısı kitaba taşınmıştır.
  Özellikle yarışma ve performans hedefi olan uzman ve sporcular için özgün bir kaynak olarak önerilebilir.
 9. Bi Tur Versene, Aydan Çelik, Optimist Yayınları
 10. Pedalla Türkiye, Serkan Taşdelen, Sage Yayıncılık
  Kitap, bisiklet gezgini Serkan Taşdelen'in 98 gün, 7500 km süren Türkiye Turunun günlüğüdür. Yolda yaşananların, anıların ayrıntılarıyla yer aldığı kitapta "nerde ne yenilir-içilir, nereye kamp atılır, nerede kalınır" gibi bir çok işe yarar bilgi var. Okuyanları da yola çıkmaya davet eden bu kitap, özellikle rota ve görülecek yerler konusundaki bilgileri ile bütün gezginler için çok değerlidir. Kitapta turu simgeleyen bir çok fotografa yer verilmiş. Ama kitabın baskı tekniği nedeniyle hakettiği değeri göremiyor bu fotograflar. Gene de insanın gözü daha çok fotograf arıyor doğrusu, bu her gezgini kıskandırcak güzellikteki uzun turda.
 11. Bisiklet, Paul Fattaruso, Altıkırkbeş Yayın
  "Bisiklet bisiklet olduğunu bilmez,
  Bundan şüphelenmez bile." gibi şiirsel sözlerle dolu, bisiklet gibi büyüleyici bir kitap. Adam Tampson'un çizimleri de sözler kadar etkileyici. Özetle bisiklet konulu bir sanat galerisi gibi.
 12. Rüzgara Karşı, Juliana Buhring, Garaj Kutaplar
  Juliana Buhring'in bisikletle dünya rekoru kırdığı yolculuğun hikayesi.