Bisikletin Baş Rol Oynadığı Filmler

bisikletin-basrol-oynadigi-filmler01-bisiklopedi.jpg

BİSİKLETİN BAŞ ROL OYNADIĞI FİLMLER

1. Bisiklet Hırsızları

İlk bisiklet filmlerindendir, 1948 İtalyan yapımı. İkinci Dünya Savaşı sonrası yoksul İtalya'da geçen hikayede baş kahramanın işi için bir bisiklete sahip olması ve onun çalınması işleniyor.

2. The Armstrong Lie

Bisiklet dünyasının efsanesi Lance Armstrong'un hikayesi. İronik olan bir kahramanın hiyasini çekmek için yola çıkan yönetmen, yalanın ortaya çıkmasıyla tarihin en büyük doping skantalının belgeselini yapar.

3. The Flying Scotsman

Efsane İskoç bisikletçi Graeme Obree'nin kendi yaptığı özgün bisiklet ile dünya saat rekorunu 1993 ve 1994 yıllarında kırma öyküsü. Nefes kesen görüntüler ve senaryo özellikle yol bisikleti tutkunlarını ekran başına bağlar.

4. Premium Rush

New York'lu bir bisikletli kuryenin başından geçen macerayı konu alan filmin gösterime giriş tarihi 2012. Frensiz, vitessiz bir fixienin baş rol oynadığı film baştan sona soluksuz izlenecek tam bir aksiyon, gerilim, polisiye...

Arka planda iyi ve kötünün savaşımı bisiklet ve otomobil karakterleriyle işleniyor. Sonunda bisiklet iyilik, yardımlaşma ve işbirliği erdemleriyle kazanıyor.

5. Bisqilet

Babasıyla beraber çöp toplayarak yaşayan Fırat'ın en büyük hayali bir bisiklete sahip olmaktır. Bir gün çöplükte bir bisiklet bulur, fakat bisikletin ön tekerleği yoktur. Bisiklet tutkusundan bir türlü vazgeçmeyen Fırat, inatla tek tekerlekli bisikletine bir tekerlek uydurmaya çalışır.

6. Les Triplettes de Belleville (Belleville'de Randevu)

Büyükannesi ile büyüyen bir çocuğun öyküsü. Büyükanne çocuğun bisiklete ilgisini keşfeder ve bu Fransa Turuna kadar gelişir. Tur sırasında mafya tarafından kaçırılır. Kurgu kadar müzikler de çok etkileyici.

7. İki Teker Bi Zil

10. Liselerarası Kısa Film Yarışması birincisi “İki TekerBiZil” belgeseli, Özel Sezin Okulu’nun genç sinemacıları, Orkun Özcan, Duru Okay ve Gamze Sidal'ın işi. Başrolü Aydan Çelik, Troya ile paylaşıyor.

8. Charlie Chaplin and his Brother Riding a Penny-Farthing - Behind the Scenes Archival Footage

Charlie Chaplin'in Penny-Farthing ile izlenebildiği bu kısa film 1919 yapımı.

9. Mavi Bisiklet

Ali —filmin baş kişisi —mavi bir bisiklet almak için biriktirdiği paraları, sevdiği kıza yapılan haksızlığa karşı harcar. Bir yandan sevdiğine karşı yapılan haksızlığa baş kaldırırken öte yandan babasının kuşkulu ölümü ve ailesinin yaşadığı zorluklarla savaşır. Filmin ilginç özelliklerinden biri de filmdeki müdürün okulun gerçek müdürü, öğrencilerin de gerçekten orada okuyan öğrenciler oluşudur.

10. Uçuşan Teker Filmi

Belgesel Süslü Kadınlar Bisiklet Turunu yaklaşık 50 şehre yayılmasını anlatan, Sema Gür'ün başarı hikayesini anlatıyor.

11. Father And Daughter

Michaël Dudok de Wit tarafından yazılıp yönetilmiş, 2000 yılı yapımı animasyon kısa film.

73. Akademi Ödülleri'nde En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü'nü kazanan filmde bir kadının çocukken kaybettiği babasına olan özlemi anlatılıyor. Filmin hemen hemen her karesinde en az bir bisiklet görülüyor.

comments powered by Disqus