Akort, Akort anahtarı

akort-akort-anahtar-01-bisiklopedi.jpeg

AKORT, AKORT ANAHTARI

Bisiklet yeni alındığında akort zaten yapılmıştır. Ancak bir süre kullanıldıktan sonra küçük bozulmalar olur. Bunun için yeniden akort yapmak gerekir. Yeni kullanılmaya başlayan bir jant için birkaç kez akort yapmak gerekebilir. Çoğunlukla bu ilk kullanımdaki oluşan yanal sapmalar (balans) her bisiklet ustanın ve uzman kullanıcının yapabileceği düzeydedir. Bununla birlikte özellikle dikey sapmaların (balans) ayarlanması daha güçtür, tecrübeli bir bisiklet ustasına başvurmak gerekir.

Uzun turlara çıkmadan önce iyi bir ustaya akort yaptırmak çok işe yarar. Akordu iyi yapılmış bir jant sorun çıkartmaz. Yine de akort yapmayı öğrenmek ve yedek tel taşımak en iyisidir. Beklenmedik kazalar —örneğin yoldaki büyük bir çukura girmek— jant teli kıralabilir. Böyle bir durumda varsa yeni tel takılıp akort yapılır ve yola devam edilir. Yedek tel olmazsa ve akordu yapılmazsa bir süre sonra akord iyice bozulabilir, jant eğilebilir ve jant onarımı imkansız durumlara gidebilir.

Akort Sehpası

Akort yapmak için gerekli temel araç bir akort sehpasıdır. Bununla birlikte her bisiklet kullanıcısının yapabileceği bir iş olmadığından, özel bir uzmanlık becerisi olduğundan çoğunlukla tamircilerde bulunur. Ancak yeterince deneyimli her sürücü bisikletini ters çevirerek maşayı bir akort sehpası olarak kullanabilir.

Akort Anahtarı

Fotograftaki gibi basit bir akort anahtarı ise her bisikletçinin tamir kitinde bulunmalıdır. Zamanla kullanıma bağlı oluşacak küçük akort bozukluklarını gidermek için bu anahtara ihtiyaç duyulur. Daha önemlisi ise uzun bir turda karşılaşılabilecek jant teli (akort teli) kırılmaladında, kırık teli sökmek ve yenisini takabilmek için yine bu anahtar gerekecektir.

Akort yapılırken dikkat edilecek ilk konu anahtarın dönme yönünün ters olduğudur. Anahtar saat yönünde dönerken teli bollaştırırken; saat yönünün tersine gerginleştirir. Bu işlem yapılırken çeyrek turlar ile küçük küçük komşu tellere aynı yönde, karşı tellere ters yönde uygulanır ve her uygulamada tekerlek döndürülerek jant gözlenir.

Yalnızca tellerin gerginliğini artırarak akort yapılmaz. Tellerin aşırı gerginliğini önlemek için, karşı yandaki tellerin gerginliği de eşit oranda azaltılabilir.

İlişkili Maddeler

Akort, Akort anahtarı ile ilgili maddeler...

ABC...