Arka attırıcı

arka-attirici-uzunbacak-bisiklopedi.jpg

ARKA ATTIRICI

Arka attırıcı bisiklet vites sisteminin temel bölümlerinden biridir. Zincirin ruble (kaset, arka dişli) üzerindeki konumunu belirleyen mekanizmanın adıdır arka attırıcı. Arka attırıcı üzerinde iki makara bulunur. Bunlardan alttaki gergi makarası, üstteki kılavuz makarasıdır.

Bisiklet kadrosu ile bağlanmasını sağlayan küçük parçanın adı kadro kulağıdır. Her kadronun kendine özel bir kadro kulağı vardır. Böylece kadrolar aynı attırıcı modelini kullanırken farklı şekil ve özelliklerde olabilirler.

Arka attırıcıda iki önemli ayar vidası bulunur. Bunlar sis ve sonlandırıcı (kurs) ayarlarıdır.

ÇEŞİTLERİ:

Yapı olarak iki tür arka attırıcı vardır. Bunlar kısa bacak attırıcılar ve uzun bacak attırıcılar. Kısa bacak attırıcılarda makaralar birbirine yakın, uzun bacakta uzaktır. Çoğunlukla dağ bisikletlerinde uzun bacak attırıcılar kullanılır.

Çalışma sistemine, yayın konumuna göre de iki farklı türü vardır arka attırıcıların. Bunlar ters yay ve düz yay sistemler. Ters yay attırıcılarda tel gerilirken kılavuza makara büyük dişliye doğru hareket eder, vites küçülür. Düz yay sistemde ise telin gerilmesi kılavuz makarayı küçük dişliye hareket ettirir, vites büyür.

İlişkili Maddeler

Arka attırıcı ile ilgili maddeler...

ABC...