Aynakol

aynakol01-bisiklopedi.jpg

AYNAKOL

Aynakol (krank kolu), sürücünün bacaklarındaki gücü bisiklete aktaran temel ekipmandır. İlk pedallar üzerine binen yük, aynakollar ile dişlilere aktarılır. Buradan zincir ile ruble (kaset) dişlisine ve tekerleklere ulaşır.

BÖLÜMLERİ

Aynakol uzunluğu (kank kolu uzunluğu) orta göbek mili ve pedal mili arasındaki mesafedir.

Aynakol dişlileri, aynakollar üzerinde yer alan dişliler. Vites sistemi ile uyumlu olarak bir, iki ya da üç dişli yer alabilir. Fotograflarda dağ bisikletlerinde yaygın kullanılan üçlü dişli sistemi görülüyor.

Aynakol ne zaman değiştirilir?

Kullanıma bağlı olarak zincir ve ruble gibi aynakol dişlileri de bir süre sonra yıpranırlar. Bu üçlü içinde sırasıyla en çok zincir, sonra ruble ve en az da aynakol yıpranacaktır. Zincir ve dişlilerin kirli, yağsız olması, vites değiştirirken pedala güç uygulamak bu süreci hızlandıracaktır. Dişlerin sivrilikleri ve diş üzerindeki izler, yollar, özellikle zincir rampalarındaki izler silindiğinde aynakol değiştirme zamanı gelmiştir (üstteki foto). Aynakol dişlerinin rubleden farklı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle zincir rampası hizasındaki dişler küçüktür, kırık olduğu düşünülmemelidir. Aşağıdaki fotografta yeni bir aynakol üzerindeki dişlerin farklı şekil ve boylarda olduğu görülüyor.

Ayrıca vites kuvvet kazancını değiştirmek istendiğinde de aynakol değiştirilir. Örneğin aşağıdaki videoda 28 diş aynakol yerine 22 diş aynakol takılarak kuvvet kazancı, tırmanış yeteneği arttırılmıştır.

Aynakol Değiştirme

Aynakol değiştirmek için özellikle gerekli olan araç çektirme anahtarıdır. Onun dışında pedalların, zincirin ve aktarıcının sökülüp takılması için gerekli standart araçlar kullanılır.

İlişkili Maddeler

Aynakol ile ilgili maddeler...

ABC...