Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek

bisiklet-surmeyi-ogrenmek02-bisiklopedi.jpeg

BİSİKLET SÜRMEYİ ÖĞRENMEK

Bisiklet Bisiklet sürmeyi öğrenmek sanıldığının aksine çok kolaydır. Yetmiş yaşında bisiklet öğrenmeyi anlatan 'Tolstoy'un bisikleti' deyimi bunun en ünlü kanıtıdır. Hemen her bisiklet grubunda da buna benzer ileri yaşlarda bisiklete öğrenenlere rastlanabilir.

Bisiklet Öğrenimi

  1. Başlangıçta ayakların yere yetişmesi önemlidir. Bu ilk öğrenen kişiye güven verir. Sele boyu bisiklet durduğunda ayak yare değecek düzeye ayarlanabilir
  2. Frenler kontrol edilmeli (fren ayarları), doğru çalıştığından emin olunmalıdır. Vitesli bir bisiklet kullanılacak ise uygun vites seçilmelidir. Büyük ve küçük vitesler sürüşü ve öğrenmeyi güçleştirir. Vites kullanımı maddesinden yarlanılabilir.
  3. Öğrenilecek en önemli adım dengedir. Pedaların sökülmesi bu işi kolaylaştırabilir. Denge ve durma becerisi geliştiğinde pedalar yeniden takılır. Bütün bu hazırlıklar tamamlandığında ilk deneme başlayabilir.
  4. İlk denemeler için hafif eğimli, trafiğin olmadığı güvenli bir alan seçilmelidir. Eğimin aşağıya doğru olduğu bölümde kullanıcı bisiklete oturup ayaklarını hafif iterek yerden kesmelidir. Bir miktar ilerleyen bisikletin dengesi bozulduğunda kullanıcı önce frenle hızı kesmeli, bisiklet durduğunda ayağını yere basmalıdır. Bu işlem tekrarlandığında bisikletin dengede kalarak ilerlediği uzaklık giderek artacak, sürücünün denge ve durma becerisi gelişecektir.
  5. İlk denemeler için genellikle yapılanın aksine çim ya da toprak değil sert zemin seçilmeli. Yumuşak, ıslak zeminler, kum ve çimen dengeyi zorlaştırır, hareketi güçleştirir.
  6. İlk denge çalışmalarında sürücü dengenin bozulduğu yönün tersine gidonu kırma eğilimindedir. Yapılması gereken bunun tersi, dengenin bozulduğu yöne gidonu kırmak ve pedala basarak bir miktar hızı artırmaktır.

İlişkili Maddeler

Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus