Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek

bisiklet-surmeyi-ogrenmek02-bisiklopedi.jpeg

BİSİKLET SÜRMEYİ ÖĞRENMEK

Bisiklet Bisiklet sürmeyi öğrenmek sanıldığının aksine çok kolaydır. Yetmiş yaşında bisiklet öğrenmeyi anlatan 'Tolstoy'un bisikleti' deyimi bunun en ünlü kanıtıdır. Hemen her bisiklet grubunda da buna benzer ileri yaşlarda bisiklete öğrenenlere rastlanabilir.

Bisiklet Öğrenimi

  1. Sele boyu bisiklet durduğunda ayak yare değecek düzeye ayarlanabilir. Başlangıçta ayakların yere yetişmesi önemlidir. Bu ilk öğrenen kişiye güven verir.
  2. Frenler kontrol edilir, doğru çalıştığından emin olunur.
    Uygun vites seçilir, büyük ve küçük vitesler sürüşü ve öğrenmeyi güçleştirir.
  3. Denge öğrenilecek temel hedeftir. Pedaların sökülmesi bu işi kolaylaştırabilir. Denge ve durma becerisi geliştiğinde pedalar yeniden takılır.
  4. İlk deneme için hafif eğimli, trafiğin olmadığı güvenli bir alan seçilir. Eğimin aşağıya doğru olduğu bölümde bisiklete oturup ayaklar hafif iterek yerden kesilir. Bir miktar ilerleyen bisikletin dengesi bozulduğunda önce frenle hız kesilir, bisiklet durduğunda ayak yere basılır. Bu işlem tekrarlanarak bisikletin dengede kalarak ilerlediği uzaklık artırılır, sürücünün denge ve durma becerisi gelişir.
  5. Sert zemin, asfalt, beton vb. öğrenmek için en elverişlisidir —çim ya da toprak zemin değil. Yumuşak, ıslak zeminler, kum ve çimen dengeyi zorlaştırır, hareketi güçleştirir.
  6. Denge bozulduğunda yapılması gereken dengenin bozulduğu yöne gidonu kırmak ve pedala basarak biraz hızlanmaktır. İlk denemelerde kişiler genellikle dengenin bozulduğu yönün tersine gidonu kırma ve durma eğiliminde olurlar.

İlişkili Maddeler

Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek ile ilgili maddeler...

ABC...