Critical Mass

critical-mass1-bisiklopedi.jpg

CRITICAL MASS

Critical Mass, tüm dünyada eş zamanlı yapılan bisiklet eylemi.

Her ayın son cuma günü başta bisikletliler olmak üzere kentteki bütün motorsuz taşıt kullanıcıları buluşurlar. Çoğunlukla buluşma anında, kendiliğinden belirlenen, trafiğin yoğun olduğu bir rotada tur yapılır. Tur sırasında bisiklet merkezli renkli görüntüler ortaya çıkar. Zaman zaman kentin büyük meydanları, kavşakları bisikletliler tarafından kısa sürelerle işgal edilir. Bisikletlilerin doldurduğu büyük bulvarlar fotograflara yansır.

Critical Mass teriminin kökeni Çin'de kavşakta karşılaşan otomobiller ile bisikletler arasındaki geçiş önceliği anlaşmasına dayanır. Bisikletliler kavşakta yeterli çoğunluğa ulaştıklarında geçiş hakkı kazanırlar. Çünkü kavşakta ışıklı bir düzenleme yoktur.

Dünyanın yüzlerce kentinde eş zamanlı yapılan bu eylem ilk 1992'de San Francisco'da iki düzine kadar bisikletçi tarafından gerçekleştirilmiş.

Yeterli çoğunluk anlamına gelen Critical Mass'ın amaçlarından bazıları:

  • Yolların ve kentin yalnızca otomobillere değil bisiklet ve yayalara da ait olduğunu haykırmak
  • Bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu göstermek
  • Trafik kurallarının ve alt yapının bisikletlileri de gözeterek düzenlenmesini, geliştirilmesini savunmak

​Bunları gerçekleştirme yolunun da ancak bisikletlilerin yeterli çoğunluğuna (Critical Mass) bağlı olduğunu göstermektir. Tıpkı otomobil merkezli sorunlarının nedeninin otomobil yeterli (ama gereksiz) çoğunluğunun olması gibi.

İlişkili Maddeler

Critical Mass ile ilgili maddeler...

ABC...