Disk Fren

disk-fren01-bisiklopedi.jpeg

DİSK FREN

Bisiklette disk frenlerin genel olarak en etkili fren sistemi olduğu söylenebilir. Bu yüzden özellikle dağ bisikletlerinde rakipsizdir.

Disk Frenin Artıları - Eksileri

En büyük üstünlükleri etkili durdurma özelliği, arazi sürüşlerinde çamurdan etkilenmemesi, uzun inişlerde sürücüyü yormaması olarak sayılabilir.

Eksileri ise ayarlaması ve bakımı uzmanlık gerektirir, pahalıdır.

Disk Fren Çeşitleri

İki tür disk fren vardır: hidrolik ve mekanik disk fren

  • Hidrolik disk fren hidrolik sıvısı ile çalışır. Fren yapıldığında, fren koluyla ile hidrolik sıvı, fren kalipinden balataları diske doğru iter.
  • Mekanik disk frende, hidrolik sıvı yerine metal tel kablo kullanılır. Fren yapıldığında fren kolu kabloyu çekerek kalipide yer alan balatalırı diske doğru sıkıştırır.

Disk Frenin Bölümleri

Fren gödesi, hortum, rotor, fren kolları, mineral yağ, fren pabucu (balatalar)

Rotor, frendeki diskin adıdır. Rotorlar 140-220 mm çaplarında farklı boyutlardadır. Maşa ve kadroda yer alan ayaklar ile kalipiye uygun boyutlarda olan rotor kullanılabilir. Değiştirilirken buna dikkat edilmelidir.

Disk Fren Arızaları

  • Rotora veya fren pabuçlarına yağ bulaștırmamaya dikkat edin. Pabuçlara yağ bulașmıșsa, pabuçların değiștirmesi gerekir. Rotora yağ bulașmıșsa, rotoru temizlenmeli. Eğer bu ișlem yapılmazsa, frenler yeterli çalışmayabilir.
  • Rotorun, diskin sürtmesi sıklıkla karşılaştıkları bir sorundur. Freni kadroya sabitleyen vidalar ile yapılacak basit bir ayar sorunu çözer. Önce her iki sabitleme vidası da gevşetilir, tam sökülmez. Ardından frene basılı durumdayken sabitleme vidaları aşamalı olarak birkaç seferde sıkılarak, diskin sürtmediğinden emin olunduğu noktada sabitlenir.
  • Frenlerin başlangıçta çalışmaması: Bazı hidrolik disk frenler bisikletin ters çevrilmesine uygun olarak tasarlanmamıștır. Eğer bisiklet ters çevrilir veya yana yatırılırsa, frenlerin çalıșmaması ve ciddi bir kaza meydana gelmesi tehlikesi doğabilir. Bisiklet ters çevrilmiș veya yana yatırılmıșsa, bisikleti sürmeden önce fren kolunu birkaç defa çalıștırarak frenlerin normal șekilde çalıștığından emin olunmalıdır. Eğer frenler normal șekilde çalıșmıyorsa teknik yardım alınması gerekebilir.
  • Fren alışma süresi: Disk frenlerin bir alıșma süresi olur. Fren kullanıldıkça kuvveti artar etkili bir duruş sağlar. Aynı durum fren pabuçları veya rotor değiștirildiğinde de geçerlidir.

İlişkili Maddeler

Disk Fren ile ilgili maddeler...

ABC...