Diz Sağlığı

diz-sagligi-bisiklopedi.jpeg

DİZ SAĞLIĞI

Bisiklete yeni başlayanların ya da başlamayı düşünenlerin karşılarına çıkan ilk sorudur belki de diz rahatsızlıkları. Özellikle orta ve ileri yaşlarda diz eklemi sorunları için riskler daha fazladır. Sık karşılaşılan diz rahatsızlıkları, bisiklet diz ağrısı, diz kapağında sıvı birikmesi, diz kilitlenmesi, diz menisküsüdür.

Bununla birlikte diz sağlığı için bisiklet, doğru kullanıldığında sorun kaynağı değil, tersine iyileşme aracı olabilir. Bunun için bilinmesi gereken ilk şey sürüş ve egzersiz öncesi açma-germe egzersizleri yapmak ve ısınma sürüşüdür. Diz eklemi ve kaslar yeterince ısınana dek küçük viteste ve yüksek kadans ile kullanmak diz sağlığını korur, iyileştirir.

Diz Sağlığı İçin Kaçınılması Gereken Şeyler

  • Fazla kilo
  • Susuzluk
  • Aşırı zorlama
  • Darbeler

Diz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Sık Yaşanın Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Dizin şişmesi en sık karşılaşılan sorunlardandır. Dizde sıvı birikmesi ya da efüzyon olarak adlandırılır. Küçük bir sakatlanma sonucu ortaya çıkabileceği gibi başka birçok rahatsızlığın, enfeksiyonun, gut, tümör veya osteoartrit belirtisi de olabilir. Bu yüzden mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. İlk yardım için soğuk kompres, buz ve dizin yukarıda tutulması önerilir.

İlişkili Maddeler

Diz Sağlığı ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus