Fransa Bisiklet Turu

fransa-bisiklet-turu2-bisiklopedi.jpg

FRANSA BİSİKLET TURU

Fransa Bisiklet Turu, (Tour de France) bisiklet sporunun en önemli organizasyonudur. Yalnızca bisikletin değil ama dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Fransa Bisiklet Turu ilk olarak 1903 yılında koşulmuştur. Üç hafta süren tur dünyanın önde gelen spor yayıncıları (Eurosport) tarafından da canlı yayınlanır.

Toplam 21 gün yarışan bisikletçiler için 2 dinlenme günü verilir. Sarı mayo 20. etap sonunda sahibini bulur. Son gün sporcular sprint puanları için yarışsa da genel klasmanı etkileyecek bir çekişme içine girmezler. Şampiyon sarı mayosuyla bisikletinin üzerinde ve elinde şampanya ile Paris'e girer.

Sarı mayo genel klasman birincisinindir. Yeşil mayo en iyi sprinterindir. Her etaptaki sprint kapılarından geçerek kazanılan puanlar toplanılarak belirlenir. Kırmızı puanlı mayo en iyi tırmanışçınındır. Tırmanış etaplarında, tırmanış kapılarında alınan puanlar toplanır. Beyaz mayo en başarılı genç sporcunundur, 25 yaş altındakiler arasından seçilir.

Her takım 9 bisikletten oluşur ve etaplara birlikte başlanır. Asıl yarışma ilk kilometrelerin geçilmesinden sonra beyaz bayrakla başlar.

Turu en çok kazananlar beşer şampiyonlukla Eddy Merckx, Bernard Hinault, Miguel Indurain ve Jacques Anquetil'dir. Lance Armstrong'un 2005'e kadarki 7 şampiyonluğu doping nedeniyle 2012'de UCI tarafından elinden alınmıştır. En çok kazanan ülkeler Fransa, Belçika ve İspanya sırasıyla 36, 18 ve 12 kez şampiyon çıkarmışlardır.

İlişkili Maddeler

Fransa Bisiklet Turu ile ilgili maddeler...

ABC...