Furç

furc-bisiklopedi.jpg

FURÇ

Furç, çatal ya da maşa yatağı olarak da adlandırılabilir. Vidalı, entegre ve yarı entegre, bir de rulmanlı ve bilyalı türleri var. Bunun daşında kadro alın borusu ve maşa borusu çaplarına göre ölçülendirilmiştir.

Furç Yatağı Bakımı

Furç yatağı bakımı bir sorun olmadığında uzun yıllar gerekmez. Bakımı diğer göbek sistemlerinde olduğu gibidir. Furç takımı sökülerek rulmanlar, bilyalar temizlenir, yağlanır. Bu bakım işini ancak yeterince deneyimli ve uzman kullanıcılar kendileri yapabilirler. Bunların dışındakiler yeterli bir servisten, ustadan yardım almalıdırlar.

Furç Kapağı Sıkılık Ayarı

Furç ile ilgili en çok karşılaşılan sorunlardan biri gidonun sıkılığı, gidonun güç hareket etmesidir. Bunun nedeni çoğunlukla furç kapağının aşırı sıkılmış olmasıdır. Kapak gevşetilip, çok küçük adımlarla yeniden sıkılanır. Her sıkılamada gidonun rahat hareket ettiği kontrol edilir. Bunun için ilkin gövde vidaları yeterince gevşetilmelidir. Aksi halde furç kapağı zarar görür.

Bir başka sorun da kapağın gevşek olmasıdır. Bu durumda maşa borusunda, gidonda boşluk olur. Ön fren sıkılı olduğu halde bisiklet ileri geri hareket ettirildiğinde boşluk kolayca farkedilir. Bunun için boşluk giderilene kadar furş kapağında yer alan allen vida sıkılır. Yine, önce gövde vidaları yeterince gevşetilir.

Gidonun Sökülmesi

Gidonun sökülmesi için furş kapağının çıkarılması gerekir. Bisikletin taşınması için zaman zaman gidonun yan çevirilmesi gerekebilir. Bunun için gidon boğazındaki vidaları yeterince gevşetmek gerekir. Gidon boğazını yeniden sabitlerken vidalır sıra ile aşama aşama sıkmak gerekir.

İlişkili Maddeler

Furç ile ilgili maddeler...

ABC...