Giyim

giyim01-bisiklopedi.jpeg

GİYİM

Bisiklet giyiminde dikkat edilecek birinci şey tabanı sert ayakkabılar seçmektir. İkincisi, pantolon paçaları bisiklete takılmamalı, pedal çevirme hareketini engellememelidir. Üst giysiler terletmemeli, nefes almalıdır. Tekstil giysiler su tutmaz özellikte olmalı, ter ya da yağmur nedeniyle ıslandığında hızla kuruyabilmelidir.

Bisikletin kullanılamayacağı bir hava koşulu yoktur, yanlış giysi seçimi nedeniyle sürüş olanaksızlaşabilir. İster şehir içi kısa süreli olsun, ister uzun macera turları zorlu hava koşullarına karşı sürücünün yardımcısı doğru seçilmiş giysilerdir.

Uzun turlarda bisiklet kullanırken aşırı soğuk havalar dışında hareketli olunduğu için asla üşümez. Giysiler uygun değilse terleme nedeniyle hasta olma tehlikesi bile doğabilir. Terlememek için çok ince bir iç katmandan başlayarak kat kat, lahana gibi giyinilmelidir. Terlemeden bir kat çıkarılarak incelmeli, üşümeye başlandığında da kat kat kalınlaşılmalıdır. Etkinlik başlangıcında biraz üşüyor olmak doğru giyimin göstergesi sayılabilir. Pedallamaya başladıktan bir süre sonra çalışan kasların enerjisi ile beden ısısı artacaktır. Uzun inişlerde ise pedal çevirilmeyeceği için vücut ısısı düşeceğinden üşümekten ve rüzgardan etkilenmemek için kalınlaşılmalı ve bir rüzgarlık giyilmelidir.

Bisiklet giyim ürünleri sürüş konforunun artırılması amaçlanarak özel olarak geliştirilmiş malzemelerden üretilirler. Bu özelliklerdeki ürünler bisiklet malzemeleri satan mağazalardan ve outdoor ürün satan mağazalardan bulunabilir. Genel özellikleri rahat ve sağlıklı olmalarıdır. Nefes alması yani teri dışarı atabilmesi ve kuru kalabilmesi önemli bir özelliktir. Hafif olmaları ve rüzgar direncini en aza indirebilmeleri için vücudu saran, çoğunlukla strech özellikte ürünlerdir.

İlişkili Maddeler

Giyim ile ilgili maddeler...

ABC...