Göbek

gobek02-bisiklopedi.jpeg

GÖBEK (HUB)

Göbekler bisikletin hareket sisteminin asıl elemanlarıdır. Orta göbek pedalların hareketini sağlayarak gücün ilk iletim noktasıdır. Ön ve arka göbekler tekerleklerin sorunsuz dönmesine hizmet eder, güç kaybını en aza indirir.

Göbeklerin Bakımı

Bisiklette göbeklerin bakımı sürücünün günlük ya da kısa sürelerle yapacağı bir bakım değildir. Kullanım şekline bağlı olarak altı ay bir yıl gibi süreleri bulabilir. Bununla birlikte sürücünün dikkati ve gözlemleri sonucunda göbeklerden kaynaklanan sorunlar zamanında ve kolayca çözülebilir. Göbeklerde ortaya çıkacak sorunun ilk göstergesi sesler ve boşluklardır. İlkin sesin göbeklerden geldiğinden emin olunmalıdır. Bir çok durumda pedal hareketine bağlı gibi görünen bir sesin seleden yada gidondan kaynaklandığına tanık olunmuştur. Sesin geldiği göbek belirlendikten sonra göbekte bir boşluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bir boşluk hissediliyorsa zaman kaybetmeden göbeğin temizliği, bakımı yapılmalıdır. Bunun için yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayanların bir uzmandan yardım almaları gerekir.

Kullanıma bağlı olarak zaman içinde göbeklerde boşluk oluşması ve ses gelmesi normaldir. Rulmanlı göbekler genel olarak bilyalı göbeklere göre daha sorunsuzdur; daha uzun süre dayanırlar ve pek bakım gerektirmezler.

Kullanıcıların göbeklerle ilgili sorunlardan kaçınmak için özellikle bisiklet temizliğinde dikkatli olmaları gerekir. Basınçlı su ya da özel çözücü kimyasallar göbeklerin içine geçerek zarar verebilir. Bu nedenle temizlikte basınçlı su ve kimyasal çözücüler kullanılmamalıdır. Zincir ve dişlilerin temizliğinde kullanılan yağ çözücülerin, özellikle spreylerin göbeklere temas etmemesine çok dikkat edilmelidir.

İlişkili Maddeler

Göbek ile ilgili maddeler...

ABC...