Gözlük

gozluk01-bisiklopedi.jpg

GÖZLÜK

Bisiklet gözlükleri yalnızca bir güneş gözlüğü değildir. Rüzgarla ya da bisikletin hızıyla gözünüze girecek parçacıklar ve sinekler çoğu zaman güneşten daha rahatsız edici olabilir. Gözlük yağışlı havalarda, özellikle yağmurda sürücülerin en önemli kurtarıcılarındandır. Bu yüzden bisiklette kullanılan gözlükler güneş gözlüklerinden farklıdır.

Bisiklet gözlüklerinde lensler yanlardan yüzü kavrar, rüzgarla gelecek parçacıkların göze ulaşmasını engeller. Aynı şekilde gözlerin alt ve üstlerinde de boşluk kalmaması, yüze oturması önemlidir. Gözlüğün bu özellikleri taşıdığını bilmenin en iyi yolu deneyerek almaktır. Herkesin kafa ve yüz yapısı farklı olduğundan bir kişiye uygun olan bir gözlük başka bir kişi için koruyucu olmayabilir.

Bisiklet gözlüklerinin bir başka önemli özelliği cam ve metal malzeme içermemesidir. Her hangi bir kaza durumunda kırılarak sürücüye zarar vermemelidir.

Bazı bisiklet gözlüklerinde farklı özellikte lensler değiştirilerek kullanılabilmektedir. Özellikle gece sürüşlerinde saydam bir lens, siste ışığı artırıcı bir lens sürüş konforunu artıracaktır.

İlişkili Maddeler

Gözlük ile ilgili maddeler...

ABC...