Güvenli Sürüş Kuralları

guvenli-surus-kurallar-11-bisiklopedi.jpeg

SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ, GÜVENLİ SÜRÜŞ KURALLARI

  1. Kısa bir sürüş dahi olsa mutlaka kask kullanılmalıdır. Kask uygun şekilde kullanılmıyorsa koruyuculuğu olmayabilir.

  2. Trafik kurallarına uyulmalı, bisiklet trafik kuralları bilinmelidir. Trafiği düzenleyen kurallar bisiklet için de geçerlidir. Ayrıca karayolları kanununun bisiklet ile ilgili maddeleri de iyi bilinmelidir.

  3. Trafikte sürüşün en önemli ilkeleri tek sıra halinde sürümeli ve yeterli takip mesafesi bırakılmasıdır. Trafikte iki bisiklet yan yana seyrettiğinde soldaki bisikletli için büyük riskler doğabilir. Dahası arkadan gelen bir başka bisikletlinin geçmesi çok daha büyük bir risk yaratır. Bu nedenle trafikte zorunlu olmadıkça asla ikinci sıra oluşturulmamalıdır. Ani fren ve yön değiştirme gibi durumların yaratacağı kaza riskinden kaçınmak için öndeki bisiklet en az bir bisiklet boyu aralıklı takip edilmeli. Motorlu araçları takip ederken 'fren mesafesi + durma mesafesi' için uygun takip mesafesi bırakılmalıdır. Motorlu araçların fren ve durma mesafesi bisiklete göre çok kısadır. Bisikletlinin yakından takip ettiği motorlu araçlar ile aynı mesafede durması imkansızdır.

  4. Kavşaklarda ve yol kesişmelerinde mutlaka durulmalıdır. Kavşaklar ve yol kesişmeleri bisikletliler için en büyük trafik tehditleridir. Beklenmedik bir motorlu araç hızla çıkabilir. Dahası trafik ışıklarıyla düzenlenmiş bir kavşak bile olsa ışıklardan ayrıca yolun güvenli olduğu kontrol edilmelidir. Işıklara uymayan bir araç bisikletli için yaşamsal riskler yaratabilir.

  5. Bisiklet yolu olmayan yerlerde (ülkemizde) yaya geçitlerini ve yayaya yanan ışıklar kullanılmalı. Ülkemizde neredeyse hiç bisiklet yolu bulunmamaktadır. Bir kaç kentimizdeki yok dencek kadar kısa bisiklet yolunda da bisikletliler için ayrı bir trafik ışığı bulunmamaktadır. Işıklarda aceleci ve dikkatsiz bir sürücünün kurbanı olmamak için en güvenli seçenek yaya ışıklarıdır.

  6. Dönüşlerde 'yavaşla, yolu gör ve el ile dönüş yönünü göster' kuralı uygulnmalıdır. Dönüşlerde yolun her iki yanını da açıkça görebilecek kadar yavaşlanmalı, dönüş yapılacak yolun güvenli olduğu açıkça görüldükten sonra ilerlenmelidir. Dönüş yapılacak yön yeterli bir süre önce arkadan gelen araçlar için el ile işaret edilmelidir.

  7. Hava karardığında reflektörlü giysiler ile ön ve arka ışıklar kullanılmalıdır. Bisiklet ışıklarının yolu görmekten daha çok yolda görünmek için olduğu unutulmamalıdır. Arızalanma ihtimaline karşı mümkünse iki arka ışık kullanılmalıdır. Reflektörlü giysiler ya da bisiklet sürcüsünü üzerinde, kaskında da ışık bulunması bisikletten ayrılan sürücü için koruyucu olacaktır.

  8. Trafiğin yoğun olduğu şehir içi yollarda Strava Segmenti açılmamalı. Kullanıcıların hem kendisine hem de diğer kullanıcılara karşı meydan okumasını sağlayan Strava Segment özellikle trafikte bisikletçiler için belkide en büyük tehdit. (Madde önerisi Serkan Çiloğlu)

  9. Duran araçların yanından geçerken her an kapının açılabileceği bilinmeli, yavaşlamalı ve uzağından geçilmelidir. Durakta duran otobüslerin sağından geçilmemelidir. Sürücünün yeni bindiği araçların, aynaya bakmadan, dikkatsizce sola çıkış yapabileceği bilinmeli, dikkatli olunmalıdır. (Madde önerisi Tuncay Mungan)

  10. Yayalara —özellikle çocuklara ve yaşlılara— çok dikkat edilmelidir. Onlar sıklıkla sağa sola bakmadan yola —bisiklet yoluna— çıkarlar.

İlişkili Maddeler

Güvenli Sürüş Kuralları ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus