Hız Rekorları

hiz-rekorlari-21-bisiklopedi.jpg

HIZ REKORLARI

Düz yolda bisiklet hız rekoru saatte 296,009 kilometredir. Denise Mueller-Korenek rekoru 16 Eylül 2018'de Amerika, Utah, Bonneville Salt Flats'de, özel bir parkurda (kurumuş bir göl zemininde) gerçekleştirmiştir. Bu rekor gerçekleştirilirken, bisikletin önünde yer alan özel tasarlanmış bir aracın yarattığı hava koridoru ile bisiklet desteklenmiştir. Bisikleti de bu iş için özel tasarlanmıştır.

Denise Mueller-Korenek kadınlar dünya rekorunu elinde tutarken, kendi rekorunu kırma denemesi sırasında 1995 yılında Fred Rompelberg tarafından kırılan 268,831 km/s erkekler hız rekorunu da kırmıştır.

Bisikletin ulaşabildiği en yük hız, 334,6 km/s, özel bir rooler (bisiklet koşu bandı) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu rekor bir İngiliz sporcu olan Bruce Brusford tarafından 1996'da gerçekleştirmiş.

En hızlı downhill rekoru 172 km/s, Fransız Eric Barone'a aittir. Rekor Nikaragua'da Cerro Negro volkanından 12 Mayıs 2002 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Avusturyalı bisikletçi Markus Stöki 2007'de kar zeminde gerçekleştirdiği inişte saatte 210 km hıza ulaşmıştır.

Daha fazlası için:

İlişkili Maddeler

Hız Rekorları ile ilgili maddeler...

ABC...