İlk Yardım

ilk-yardim02-bisiklopedi.jpg

İLK YARDIM

İlk yardım, bir kaza durumunda, tıbbi yardımı gelene kadar, hayatın kurtarılması amacıyla olay yerinde, yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk yardımcı sertifikası almış kişiler ilk yardım yapabilirler. Yapılacak ilk ve temel iş yaşamın sürdürülmesini sağlamaktır. İlk yardım sertifisası Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığının verdiği eğitimlerle alınabilir.

İlk Yapılacaklar

Bisiklet kazalarında dikkat edilmesi gerekenler ve yapılacaklar sırasıyla şunlardır.

  1. Güvenliğin sağlanması yapılacak ilk iştir. Kazaya uğrayan bisikletlinin güvenliği sağlanır. Yeni bir kaza gerçekleşmemesi için uyarıcı bir kişi gelen araç ve bisikletliler için önlem alır.
  2. Kazazede yerinden kımıldatılmamalı, yaşamsal bulguları (bilinç, hava yolu, solunum, kalp atımı) kontrol edilmelidir. Kanamalı durumlarda bulaşıcı hastalıklara karşı korunmak için eldiven kullanılmalıdır.
  3. Zaman yitirmeksizin 112 aranmalıdır. Kesin yer, adres, kimilk, telefon no, olay, hasta sayısı ve durumu bildirilmelidir.
  4. Yaralının durumunun değerlendirilmesi ve 112'nin aranmasının ardından ilk yardım bilinmiyorsa kesinlikle yaralıya dokunmamalı ve yerinden kımıldatılmamalıdır. Yaralının korku ve endişesi giderilmeli, yarasını görmesine izin verilmemelidir. Kazazede ve kaza yeri güvenliği için kişiler organize edilmelidir.

daha fazla bilgi için:

İlişkili Maddeler

İlk Yardım ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus