Köpekler

kopekler01-bisiklopedi.jpg

KÖPEKLER

Köperler bisikletlileri çok severler. Köpekleri baştan çıkaran tekerleğin dönme hareketidir. Bisiklet durduğunda köpeğin tepkisi de çoğunlukla sona erer. Bu nedenle bisikleti kovalayan köpekten kurtulmanın yolu kaçmak değil durmaktır.

Köpekler çoğunlukla yolda gitmekte olan bisiklet ve bisikletlilere zarar vermezler. Havlamaları ve koşmaları bir iletişim çabası olarak yorumlanabilir. Uygun hızda ilerleyerek, gerekirse durarak köpeklerden zarar görmeden kurtulunabilir. Bununla birlikte köpeğin koruduğu alana, binaya, bahçeye girmemek, sürüye yaklaşılmamak gerekir. Gene de bir köpekle karşılaşıldığında bisikletten inmek zorunda kalınırsa köpekle arada bisikletin olması korunmak için işe yarar bir yöntemdir.

Grup halinde yapılan gezilerde,turlarda arayı açmamak ve deneyimli kişilerin önde ve arkada olmaları işe yarar. Köpek çoğunlukla grubun sonundaki kişi ile etkileşimi seçer. Özellikle sondaki kişinin deneyimli olması grubun güvenliğini sağlayacaktır.

Bazı durumlarda inatçı köpekler yol vermemekte, bisikleti takip etmekte direnebilir. Köpekler çoğunlukla sahipleri, çobanlar tarafından taşla dövüldüklerinden bir taşı ele almak, alıyor gibi yapmak, atıyor gibi yapmak kaçmalarını, uzaklaşmalarını sağlayabilir.

Dazer adıyla bilinen köpek kovucu elektronik araçlar korkanlar için bir çözüm olabilir. Bununla birlikte dazerlerin bazı durumlarda işe yaramadığı biliniyor. Yine de bir dazer almak isteyenlerin öncelikle ürünü kullananların deneyimlerini ve kullanıcı yorumlarını iyice incelemeleri yararlı olacaktır.

KÖPEK ISIRMALARINDA İLK YARDIM

  1. Temel ilk yardım uygulanır. Bilinç, hava yolu, solunum ve nabız kontrol edilir.
  2. Isırılan yara yeri 5 dakika boyunca sabunlu suyla yıkanır.
  3. Yaranın üstü temiz bir bezle (steril gazlı bez) kapatılır.
  4. Kanama (varsa) yara üzerine direk baskı yapılır.
  5. Tıbbi yardım istenir —112.

İlişkili Maddeler

Köpekler ile ilgili maddeler...

ABC...