Lastik Hava Basıncı

lastik-hava-basinci03-bisiklopedi.jpg

LASTİK HAVA BASINCI

Lastik hava basıncı her turda kontrol edilir —günlük bakım. Basıncı eksilen lastiklerin havası tamamlanarak tura çıkılır.

Her lastiğin hava basınç sınırları üzerinde yazılıdır. Bunlar "bar" ve "psi" ölçüleri ile üst ve alt sınırları belirtir. Örneğin 'Min 30 psi - Max 80 psi' ya da 'Min 2 Bar - Max 5 Bar' gibi.

Genel olarak basıncın üst sınıra yakın olması önerilir. Zaman içinde bir patlak olmadığı halde bile kendiliğinden lastik havaları eksilebilir. Araba siboplu iç lastiklerde iğne siboplulara göre hava basıncı daha hızlı eksilir. Bu yüzden her kullanımda kontrol edilir, havası eksikse tamamlanır.

Performans sürüşlerinde ve arazi parkurlarında yol tutuş yeteneğini, güvenliği artırmak için lastik hava basınçları özellikle düşürülür. Yağmurlu havalarda da ıslak zeminde lastik havasını biraz azaltmak yol tutuşunu artırır. Bu gibi durumlarda bile basınç, lastik üzerinde belirtilen sınırın altına düşürülmez.

KOMRESÖR İLE HAVA BASMA

Araba siboplu bisiklet lastiklerine akaryakıt istasyonlarındaki kompresörler ile hava basılabilir. İğne siboplu lastikler için bu kompresörler uygun değildir. Ama ayrı, özel bir adaptör ile birlikte kopmresör kullanılabilir.

Akaryakıt istasyonlarındaki kompresörlerin kullanımı aşağıdaki videoda görülebilir.

İlişkili Maddeler

Lastik Hava Basıncı ile ilgili maddeler...

ABC...