Nabız

nabiz-01-bisiklopedi.jpg

NABIZ

Nabız, bir biyolojik değişken olarak antrenmanın niteliğini belirler. Bunun için genellikle bir nabız ölçü aracı kullanılır —bir bisiklet yol bilgisayarı, nabız saati vb.

Nabız değişkeninin takibi maksimum nabız değerine göre yapılır. Maksimum nabız basit bir yöntemle “220 – kişinin yaşı”dır. Profesyoneller için bu, değişkenlere yaş, cinsiyet, boy, kilo vb. kişisel özellikler de eklenerek bir uzman tarafından belirlenir.

Sporcular ve profesyoneller dayanıklılık antrenmanlarında, uzun turlarda maksimum nabız değerinin %75'inde çalışırlar. Bu aynı zamanda gezginlerin, bisiklet turcularının, amatörlerin takip etmeleri, aşmamaları gerekli değerdir. Örneğin 45 yaşında bir kişi için en yüksek nabız değeri yaklaşık 175, etkinlik nabız değeri ise 120-130 olabilir.

Tempolu interval antrenmanlarında nabız değerinin %80'i bulması istenir. Bu aynı zamanda laktat eşiğidir. Bu düzeyde kasların oksijen ihtiyacı tam olarak karşılanamaz —anaerobik egzersiz. Gezginler ve amatörler kimi zaman, örneğin rampalarda bu değerleri görebilirler.

Sprintlerde, hız antrenmanlarında nabız değeri %90'a yaklaşır. Profesyonellerin, yarış koşan sporcuların ulaşmak istedikleri düzey budur.

KONUŞMA ENDEKSİ YÖNTEMİ

Amatörler ve habi bisikletçileri için bir nabız saati ya da bisiklet bilgisayarı olmadan da nabız değişkenini takip etmek, kondisyonu artırmak mümkün. Bunun için düşük yoğunluklu bir antrenmanda, yani bir bisiklet gezisinde sporcu normal konuşmasını sürdürebilmelidir. En fazla her cümlenin sonunda bir kısa nefes ihtiyacı hissetmelidir. Bu yaklaşık olarak %75 nabız düzeyini gösterir

Cümlelerin sonunda derin nefes ihtiyacı, performansın, yoğunluğun ve nabzın arttığının göstergesidir. Sadece 1-2 cümlelik diyaloglar kurabilen nabız düzeyi %80'leri bulmuştur.

Eğer nefes yalnızca 1-2 kelimeye izin veriyorsa, nabız %90'da doğru yükseliyordur dikkat —bu iki kelimenin of ve poflardan oluştuğu nokta son olabilir.

İlişkili Maddeler

Nabız ile ilgili maddeler...

ABC...