Pişik

pisik-11-bisiklopedi.jpeg

PİŞİK

Pişik, sıcak yaz aylarında birkaç günden uzun turlarda karşılaşılan yaygın sorunlardan biridir. Popoda ve kasık bölgesinde (perineal bölgede) oluşan doku bozukluğu ve yaralar şeklinde kendini gösterir. En önemli nedeni çamaşırın ya da taytın aşırı terleme nedeniyle ıslak kalmasıdır.

ÖNLEM

Pişiği önlemek için su tutmayan, hava alan çamaşır ve tayt seçilebilir. Pedli tayt kullanılacaksa ya da aşırı terleme nedeniyle oluşacak ıslaklıktan korunmak için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturulması önerilir. Bu koruyucu tabaka için pişik önleyici kremler (Hametan Pomad, Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem, Sudocrem Bebek Bakım Kremi) kullanılabilir. Kremler ince bir tabaka şeklinde sürülür.

Uzun turlarda pişikten korunmak için dikkat edilmesi önerilen en önemli şey her günün sonunda taytın, çamaşırın yıkanıp temizlenmesidir. Yıkama sırasında sabun ve deterjan kullanılmaması önemlidir. Kullanıldığında iyice durulayarak arındırılmalıdır. Giyside kalacak kimyasal parcacıkları doğrudan doğruya pişiğe neden olabilecektir.

NEDENLERİ

Pişiğin terleme ve sürtünme dışındaki nedenleri: Anüsün aşırı ya da yetersiz temizliği, ıslak kalması; kalitesiz tuvalet kağıdı ve kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı; hemoroid (basur), aşırı kilo. Ayrıca turşu, patlıcan, domates, acı ve baharatlar bölgesel hassasiyete neden olarak pişik oluşumu hızlandırır, iyileşmesini geciktirir.

TEDAVİ

Pişikten korunmanın ve tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda mantar oluşumu başlayabilir. Mantar enfeksiyonu kırmızı bir renkte olur. Pişikte mantar oluştuğu takdirde içeriğinde mantara karşı etken maddeler olan kremler kullanılır. Pişikte minik iltihabi yaralar oluştuğunda ise antibiyotik içeren kremler önerilir.

Bebe pudrası pişik tedavisi için uygun değildir. Ciltte sürtünmeyi ve sürtünmeye bağlı cilt yaralanmasını artırır.

Pişik tedavisine iki gün içinde yanıt alınamadığı durumda bir hekimden yardım alınır.

İlişkili Maddeler

Pişik ile ilgili maddeler...

ABC...