Pişik

pisik-11-bisiklopedi.jpeg

PİŞİK

Pişik, çoğunlukla sıcak yaz havalarında birkaç günden uzun turlarda karşılaşılan yaygın sorunların başında gelir. Popoda ve kasık bölgesinde (perineal bölgede) oluşan doku bozukluğu ve yaralar şeklinde kendini gösterir. En önemli nedeni çamaşırın ya da taytın aşırı terleme nedeniyle ıslak kalmasıdır. Islaklık hava sıcaklığı ve o bölgedeki sıcak ile birleştiğinde pişik oluşur.

Önlem

Pişiği önlemek için su tutmayan, hava alan çamaşır ve tayt seçmek gerekir. Pedli tayt kullanılacaksa ya da aşırı terleme nedeniyle oluşacak ıslaklıktan korunmak için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturulması önerilir. Bu koruyucu tabaka pişik önleyici kremler (Hametan Pomad, Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem, Sudocrem Bebek Bakım Kremi) kullanılarak oluşturulabilir. Bu koruyucu kremler kalın, sıvama şeklinde değil ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

Uzun turlarda pişikten korunmak için dikkat edilmesi önerilen en önemli şey her günün sonunda taytın, çamaşırın yıkanıp temizlenmesidir. Yıkama sırasında sabun ve deterjan kullanılmaması önemlidir. Kullanıldığında iyice durulayarak arındırılmalıdır. Giyside kalacak kimyasal parcacıkları doğrudan doğruya pişiğe neden olabilecektir.

Nedenleri

Pişiğin terleme ve sürtünme dışındaki nedenleri: Anüsün aşırı ya da yetersiz temizliği, ıslak kalması; kalitesiz tuvalet kağıdı ve kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı; hemoroid (basur), aşırı kilodur. Ayrıca turşu,patlıcan,domates, acı ve baharatlar bölgesel hassasiyete neden olarak pişik oluşumu hızlandırır, iyileşmesini geciktirir.

Tedavi

Pişikten korunmanın ve tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda mantar oluşumu başlayabilir. Mantar enfeksiyonu kırmızı bir renkte olur. Pişikte mantar oluştuğu takdirde içeriğinde mantara karşı etken maddeler olan kremler kullanılmalıdır. Pişikte minik iltihabi yaralar oluştuğunda ise antibiyotik içeren kremler önerilir.

Bebe pudrası pişik tedavisi için uygun değildir. Ciltte sürtünmeyi ve sürtünmeye bağlı cilt yaralanmasını artıracağı ileri sürülür.

Pişik tedavisine iki gün içinde yanıt alınamadığı durumda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

ABC...