Pist Yarışları, Madison

pist-yarislari-madison-01-bisiklopedi.jpeg

MADISON

Madison 6 günlük bir bisiklet yarışı serisidir. Ama aynı zamanda ayrı yarışlar halinde de yapılabilir.

En iyi madison takımları bir tane dayanıklılık konusunda öne çıkan bisikletçi -tur bindirmek için uzun süre hızlı koşabilir- ve bir tane de sprint konusunda iyi olan bisikletçiden -sprint puanları alır ya da arayı açmak için aniden çok fazla yol gidebilir- oluşur.

TARİHİ

Bu yarış, New York şehrindeki Madison Square Garden'dan -bu yarışmanıan ilk yapıldığı yer- ismini alıyor. Fransızların "Le Americaine" da dediği bu bisiklet yarışı en heyecan vericilerden biridir. Bununla birlikte en kafa karıştırıcı bisiklet yarışlarından biridir. Özünde puanlı yarışın çiftler halinde tamamlanan daha uzun bir versiyonudur.

KURALLAR-PUANLAR

İki erkekten oluşan takımlar büyük bir yarışla başlarlar. Bu genelde 50-60 km tutar, bir seferde her takımdan yalnızca bir yarışçı yarışabilir. Takım arkadaşları birbirlerini yarıştan el ele tutuşarak çıkartır ya da yarışa aynı şekilde sokar, dinlenen yarışçılar parkurun üst tarafında daire çizerler.

Puanlar ilk dört takıma sırasıyla 5, 3, 2 ve 1 olmak üzer dağıtılır. Son sprintte verilen puanlar, puan yarışında olduğu gibi iki katdır. Yine puan yarışındakine benzer bir şekilde tur bindiren takımlar 20 puan kazanırken, tur kaybeden takımlarda 20 puan kaybeder. En çok puanla biteren takım kazanır.

kaynak: https://cyclingtips.com/2016/11/track-cycling-events-explained

İlişkili Maddeler

Pist Yarışları, Madison ile ilgili maddeler...

ABC...