Pist Yarışları, Omnium (Hepsi Bir Arada)

pist-yarislari-omnium-01-bisiklopedi.jpeg

OMNIUM (HEPSİ BİR ARADA)

Çizgi, tempo yarışı, eleme, ve puanlı, dört bisiklet yarışıdan oluşur. Dört yarışın da sonucunda en çok puanı olan bisikletçi kazanandır.

TARİHİ

2012 Londra oyunlarından önce Uluslararası Olimpiyat Komitesi programda önemli değişikler yaparak bireysel takip, puan yarışı ve madison gibi yarışları kaldırıp bunları omnium denilen bir çok disiplinli yarışla değiştirdiler. Bu bisiklet yarış iki gün gibi bir zamanda 6 farklı tipi kapsar.

2016 Rio de Janerio oyunlarını takiben omnium bir kez daha güncellendi. Çizgi, tempo yarışı, eleme, ve puanlı yarış olarak dört grup yarışın aynı gün yapılması şeklinde değşitirildi. Zamanlı yarışların çıkartılması ile omniumun kombine bir yarış olmaktan çıkıp bir dayanıklılık yarışı olmasına yol açtı. Uluslarası olimpiayat komitesi bu değişikliklerdeki amacın programa daha iyi bir denge kazandırmak olduğunu söyledi.
Tempo yarışı, omniuma yeni bir eklentidir ve bisikletçilerin sprint kazanarak ya da tur bindirerek puan almasını öngörür. İlk beş tur hariç tutularak, ara sprintler her turda gerçekleşiyor ve birinci bisikletçi her sprint için 1 puan alıyor. Bisikletçiler aynı zamanda tur bindirerek 4 puan kazanabiliyorlar. Peletona yakalanan her hangi bir bisikletçi yarışı bırakır ve yarış boyunca kazanduğu puanları kaybeder.

BİLEŞENLERİ

  1. Çizgi yarışı: erkekler için 15 kadınlar için 10 km
  2. Tempo yarışı erkekler ve kadınlar için 7,5 km. Bisikletçiler sprint kazanarak ya da tur bindirerek puan kazanırlar.
  3. Eleme yarışı her iki turda bir çizginin gerisinde kalan son bisikletçi elenir ve bu kazanan kalana kadar devam eder.
  4. Puan yarışı erkekler içni 40 km, kadınlar için 20 km. Ara sprintelre kazanılarak ve tur bindirilerek puan kazanılır.

PUANLAR

Bu ilk üç yarışın her birinin kazananı (çizgi, eleme, tempo yarışı) 40 puanla ödüllendirilir, ikinci 38 üçtüncü 36 ... puan alır. Son yarış yarışçıların zaten kazanmış oldukları puanların üzerine ekleyerek devam edecekleri puanlı yarıştır. Yani son puanların puanlı yarıştaki performanslarına göre artıp yada azalacak böylece sonuca karar verilecek.

Dört yarışın da sonucunda en çok puanu olan bisikletçi kazanandır. Omniumların kazananları genelde bu dört yarıştan her hangi bir tanesinde uzmanlaşmış değildir, genelde hepsinde de başarılıdır.

kaynak: https://cyclingtips.com/2016/11/track-cycling-events-explained

İlişkili Maddeler

Pist Yarışları, Omnium (Hepsi Bir Arada) ile ilgili maddeler...

ABC...