Pist Yarışları, Takım Takip (Team pursuit)

pist-yarislari-takim-takip-01-bisiklopedi.jpeg

TAKIM TAKİP (TEAM PURSUIT)

Takım takip bisiklet yarışında dört yarışçıdan oluşan iki takım, pistin zıt taraflarından başlayarak birbirlerine karşı 4 kilometreyi tamamlayan ilk takım olmak için yarışırlar.

KURALLAR - PUANLAR

Takımın zamanlaması üçüncü bisikletçinin çizgiyi geçmesiyle alınır. Bisikletçiler birbirlerini yakın bir şekilde takip ederler ve öncü olmak için sıra dönerler -öndeki binici sırasını tamamladığında arkaya geçer. Takımdaki bir bisikletçinin yarışın sonuna doğru ölümüne pedallayarak kendini tüketmesi sık karşılaşılan bir şeydir. Bir yarışçının bunu yapması grubun diğer üç bisikletçisinin final turundaki son hızlanmalarından önce dinlenip hazırlanması için onlara bir fırsat yaratır. Finalde eğer bir takım diğer takımı yakalarsa yarış orada biter -kazanılmıştır.

Önceki olimpik oyunlarda kadınların takım takip yarışı 3 km için 3 bisikletçili takımlarla yapılıyordu. Ama 2016'yla birlikte kadınların yarışı erkeklerle aynı olacak şekilde 4 km için ve 4 bisikletçili takımlarla yapılmaya başladı.

Takım takibini daha kompakt hale getirmek için iki takım pistte simultane bir şekilde eşli sürerler. Bu eşleşmelerin kazananları -ilk dört- altın madalya finaline gider. Bronz madalya finali için yarışacaklar ise kalan altı takımın ilk raudu en hızlı bitirenlerinden seçilir.

DÜNYA REKORLARI

  • Erkekler dünya rekoru: 3:50.265 (Büyük Britanya, Olimpiyat Oyunları, Brezilya, 2016)
  • Kadınlar dünya rekoru: 4:10.236 (Büyük Britanya, Olimpiyat Oyunları, Brezilya, 2016)

kaynak: https://cyclingtips.com/2016/11/track-cycling-events-explained

İlişkili Maddeler

Pist Yarışları, Takım Takip (Team pursuit) ile ilgili maddeler...

ABC...