Rampa Tırmanışı

rampa-tirmanisi11-bisiklopedi.jpg

RAMPA TIRMANIŞI

Rampalar yeni başlayan bisikletçilerin kabusudur. Bununla birlikte yeterince vites deneyimi kazanıldığında rampalar artık çevreyi izlemek ve dinlenmek için bir fırsata dönüşür. Pedallar en küçük viteste rahat dönerken bir yandan bacaklar dinlenir öte yandan manzaranın tadı çıkartılabilir.

TIRMANIŞTA VİTES KULLANIMI

Rampa tırmanışları için özellikle yeni başlayanların deneyim kazanımını destekleyecek bir kaç öneri verilebilir.

  • Bisiklet rampanın en dik yerine gelmeden —devir düşmeden— ön dişlinin küçüğüne geçilir.
    Rampa boyunca vites kullanımında pedalların güç aktarmaksızın kolay döner durumda olması önemlidir. Aksi halde mekanizma zarar görebilir, zincir atabilir, dizler zorlanır zarar görür, tırmanış iyice güçleşir.
  • Küçük dişliye geçmek için geç kalındıysa —devir düştüyse— yapılacak en iyi iş vites değiştirme sürecinde yolu enine kullanarak eğimi azaltmaktır. Bunu mümkün değilse, durup iniş yönünde uygun vitese —küçük ön dişliye— geçilerek devam edilir.
  • Doğru ön vites —küçük dişli— seçildiyse işin bundan sonrası kolaydır. Devir, —kadans— düşürülmeksizin arka vites aşama aşama küçülür.
  • En küçük vitese düşüldüğü halde yeterli devir yakalanamadıysa bisiklet ile yolun enine, zik zaklar çizerek ilerlenebilir.
  • Son çare —ya da çaresiz— inip bisiklet rampanın sonuna kadar itilir. Sonrasında gelen inişin bir güzel tadı çıkartılır.

İlişkili Maddeler

Rampa Tırmanışı ile ilgili maddeler...

ABC...