Rampa Tırmanışı

rampa-tirmanisi11-bisiklopedi.jpg

RAMPA TIRMANIŞI

Rampalar yeni başlayan bisikletçilerin en büyük korkusudur. Bununla birlikte yeterince vites deneyimi kazanıldığında gezginler için artık yorgunluk yaratan bir korku değil ama dinlenme fırsatıdır. En küçük viteste aheste tırmanırken dinlenir, en güzel manzaralar da hep rampada izlenir.

Tırmanışta Vites Kullanımı

Yarış koşanlar ve performans sürücüleri bir yana bırakılırsa vites kullanımı konusunda yeni başlayan bisikletçiler için birkaç öneri verilebilir.

  • Bisiklet rampanın en dik yerine gelmeden ön dişlinin küçüğüne geçilmelidir. Vites değişiminde pedal güç aktarmaksızın kolay döner durumda olmalıdır. Aksi halde mekanizma zarar görebilir, zincir atabilir (içe düşer), devir düştüğü için dizler zorlanır, tırmanış güçleşir.
  • Küçük dişliye geçmek için geç kalındıysa, mekanizmayı zorlamamak için yapılacak en iyi iş vites değiştirme sürecinde yolu enine kullanarak eğimi azaltmak olabilir. Bunu yapmak mümkün değilse bisikleti durdurup iniş yönünde uygun vites -ki bu artık en küçük vitestir -seçilerek devam edilebilir.
  • Doğru ön vites seçildiyse işin bundan sonrası kolaydır. Devir, kadans düşürülmeksizin arka vites aşama aşama küçülmelidir. Devir düşürülmediği sürece enerji yönetimi başarılı demektir. Unutulmaması gereken bisiklet turlarında ve gezilerinde amaç, zaman kazanmak değil enerji verimliliğidir.
  • En küçük vitese düşüldüğü halde yeterli devir yakalanamadığında, bisikleti yolun enine, zik zaklar çizerek kullanmak yine yararlı olacaktır.

İlişkili Maddeler

Rampa Tırmanışı ile ilgili maddeler...

ABC...