Sıvı Alımı (Su)

sivi-alimi-su-01-bisiklopedi.jpeg

SIVI ALIMI (SU)

Sıvı alımı bisiklet performansını etkileyen belki de temel parametredir. Uzun süreli turlarda özellikle etkinlik öncesinde mutlaka bedenin su gereksinimi karşılanmış olmalı, tur süresince de eksikler tamamlanmalıdır.

Etkinlikten bir saat kadar önce, yaklaşık bir litre sıvı bu bir saatlik süre içinde alınmış olmalı. Etkinlik süresince de eksikleri tamamlamak için saatte ortala 700-800 ml kadar sıvı olınması gerekir. Çevre koşulları ve bireysel farklılıklar gibi etmenlerle bu miktarlar değişiklik gösterir.

Sıvı gereksiniminin karşılandığının en güvenilir göstergesi idrarın renksiz olmasıdır. Genel ilke 'susamadan su içimek'tir. Susamak dehidre olunduğu anlamına gelir ki bu durumda geç kalınmıştır, artık performansta kayıplar vardır.

Sıvı ihtiyacı çay, kahve, kola, meyve suyu ile karşılanmaz. Özellikle çay, kahve böbreklerde suyun geri emilimini baskılayacağından, toplam sıvı ihtiyacını artırma yönünde etkili olurlar. Sıvı gereksinimini karşılayacak en iyi kaynak doğal mineralli maden suyudur.

Suluklara birkaç damla limon katmak pet şişe kokusunu, metal tadını yok eder. Limon suyu antibakteriyeldir sulukları temiz tutar.

İlişkili Maddeler

Sıvı Alımı (Su) ile ilgili maddeler...

ABC...