Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

suslu-kadinlar-bisiklet-turu-bisiklopedi.jpg

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU

Bugün artık Türkiye'ye özgü bir bisiklet fenomeni olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ilk kez 2013 yılında, İzmir'de “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde yapıldı. Sema Gür'ün oluşturduğu bir facebook etkinliği ile buluşan 300 kadın Konak'dan Alsancağı pedallayarak ‘’şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’’ konulu bir basın açıklamasını yaptılar.

Bir kadın etkinliği olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turunun temel amacı daha çok kadının bisiklete binmesi. Bu yönüyle de bir feminist eylem olarak görülebilir. Bununla birlikte şık bir giysi ile ve ön planda olmamak koşuluyla erkekler de turun davetlileri arasında sayılıyor.

Her yıl giderek artan sayıda katılımcıyı buluşturan tur 2016'da 28 kentte gerçekleştirildi. Turun bir sonraki etkinlik (2017) hedefi ise 41 kentti. Süslü kadınlar, bu hedefi de aşarak 2017 yılında 50 kentte etkinlik gerçekleştirdi. Ulaşılan bu noktada artık Türkiye'nin en büyük, eş zamanlı ve sivil bisiklet etkinliğini olma özelliğini taşıyor.

2018 yılında İtalya, Almanya ve İsviçre'den katılımlarla 70 kentte yapılan etkinlik, 2019 yılında hedefini büyüterek 115 kente ulaştı. 2020 yılında salgın nedeniyle bireysel etkinlikler ile gerçekleşti.

2021 yılanda 25 ülke ve 150 kentte Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yapıldı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu web sayfası https://suslukadinlarbisikletturu.com

ABC...