Uyku Tulumu

uyku-tulumu01-bisiklopedi.jpg

UYKU TULUMU

Uyku tulumunun işlevi yalıtımdır, ısıtma değil. Kişinin beden ısısını koruyarak sıcak tutar.

Bisiklet kamplarında gece soğuktan etkilenmesi istenmeyen bazı eşyalar da tulumda korunabilir. Örneğin yakacak ispirto, telefon, gps, batarya, bir torba içinde ayakkabılar gibi. Tulumun yalıtıcı işlevi gündüz sıcağa karşı da kullanışlı olabilir. Kampta kalan kahvaltılıklar, yiyecekler ve içecekler tulumun içinde sıcaktan etkilenmeden kalabilirler.

Tulumun yalıtım özelliği konfor ve ekstrem dereceleri ile gösterilir. Örneğin ekstrem -12, konfor -5 olan bir tulumda konfor sınırı olan -5 dereceden sonra uşünür. Adı üzerinde konforlu bir uyku konfor sınırına kadardır. Ekstrem soğuktan etkilenerek sağlığınızı kabetmenizi engeller yalnızca. Ayrıca metabolizmadan kaynaklanan bireysel farklılıklar nedeniyle bu değerler de farklılık gösterir. Bazı tulumların üzerinde kadın ve erkek için ayrı değerler verilmiştir. Genel olarak birkaç derece daha yüksek korumalı tulum seçilmesi yararlı olur.

Çeşitleri

İki tür tulum vardır: elyaf ve kaz tüyü. Kaz tüyü tulumlar hafiftir, küçüktür, uzun ömürlüdür, çok sıkıştırılabilir. Yakın zamana kadar Elyaf tulumlar ağır ve kullanıldıkça (sıkıştırıldıkça) yalıtım özelliğini yitirdikleri için önerilmezlerdi. Ancak günümüzde kaz tüyü niteliklerinde sentetik tulumlar üretilmektedir. Böylece artık doğaya karşı suç işlemek için de bir neden kalmadığı kabul edilmelidir.

Kıllanımı

Doğru kullanılmayan tulum ne kadar kaliteli olursa olsun yalıtım işlevini yapamaz, üşütür. Uyku tulumu kullanımında dikkat edilecek noktalar şunlardır:

 1. Kılıfından çıkarılan tulum iyice silkelenir, kabartılır.
 2. Yatarken tulum çadır tentesine temas etmemelidir.
 3. Tulumun içinde nefes alınmaz. (İlkin ısıtan nefes bir süre sonra buhar nedeniyle tulumu ıslatır ve üşütür)
 4. Bere ve kuru çorap soğuk gecelerde ısı kaybını azaltır, konforu artırır.
 5. Tulumun kapşonu ile yüz nekadar sıkı kapatılabilirse ısı kaybı o kadar azaltılır.
 6. Ayrıca boyun-baş arasındaki sıkıştırma perlonu varsa o da iyice sıkılmalıdır.
 7. Kalın giyinerek tulumun yalıtım özelliğini artırmaz, tersine azaltır.
 8. Uyumadan önce tuvalet ihtiyacının giderilmesi soğuktan etkilenmemek ve uyku konforunu artırmak için iyi bir önlemdir.

Bakımı

 1. Tulum toplanırken katlanmaz. Dolgu malzemesinin aynı yerlerden incelmemesi için rastgele bir şekilde kılıfına sıkıştırılır.
 2. Tulum zorunlu olmadıkça yıkanmaz. Yıkanan tulumun ömrü kısalır, işlevi azalır. Yıkamak gerekirse üreticinin yönergelerine uyulmalıdır.
 3. Tulumu yıkamak zorunda kalmamanın yolu temiz kullanmaktır.
 4. Tulum ıslanmamalıdır. Çantada taşırken poşetlemek etkili bir önlemdir. Toplamadan önce nemini atması için açıp havalandırmak da işe yarar.
 5. Evde kılıfından çıkarılıp açık olarak saklanması en güvenli yöntemdir.

İlişkili Maddeler

Uyku Tulumu ile ilgili maddeler...

ABC...