Veledrom

veledrom-01-bisiklopedi.jpeg

VELEDROM

Veledrom, bisiklet yarış pistidir. Oval biçimde, dış kenarı yüksek olacak biçimde içe doğru (12-55 derece) eğimli yapıdadır. Köşeleri hızla dönen yarışçılar bu eğim sayesinde savrulmaktan kurtulurlar. Genişliği 7 metre olan pistin bir uzunluğu 250, 333, 400 ya da 500 metre olabilir. Açık pistler beton ya da asfalt, kapalı pistler İse genellikle ahşap yüzeylidir.

Veledromlarda pist bisikletleri ile koşulur. Bu bisikletlerin vites ve fren düzenekleri yoktur. Pedalları tekerlekleri ile birlikte sürekli dönerler.

Veledromlar 1000, 500, 333 ve 250 metre uzunluğunda olur. Pist genişlikleri 7 metredir, ve dışa doğru yüksek eğimlidirler.

Türkiye'de

Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise ilk veledromun Selanik'te 1897'de toprak pistten yapıldığını biliyoruz. Türkiye'de ilk veledrom 1949 yılında Konya'da yapılmıştır. İkincisi Balıkesir'e 1967 yılında yapılır. Bu güne dek bir daha da yapılamaz. Dahası bu ilk yapılanlarda artık yoktur. Bu haliyle 'veledrom' sözcüğü ülkemiz için ironik bir anlam taşır 'Türkiye bisiklet sporunun -gelişmemesinin- özetidir.

İlişkili Maddeler

Veledrom ile ilgili maddeler...

ABC...