Yıldırımdan Korunma

yildirimdan-korunma-01-bisiklopedi.jpeg

YILDIRIMDAN KORUNMA

Yıldırım bulutla yer arasında bir elektron akımı olayıdır. İlke olarak bu buluta en yakın yer üzerine olur. Bu yüzden şimşeklerin çaktığı, gökgürültülü durumlarda açık bir alanda olmak tehlikelidir. Doğada en büyük yıldırım tehdidi tarlada çalışanlar, at ve bisiklet sürücüleri, dağcılar, balıkçılar, çobanlar, yüzenler ve küçük teknede bulunanlardır.

30 / 30 Kuralı

Yıldırımdan korunmak için öncelikle yapılacak iş 30/30 kuralına uymaktır. Bu, şimşek çaktıktan sonra 30 saniyeden daha kısa bir sürede gök gürültüsü işitildiğinde, son gök gürültüsünden 30 dakika geçene kadar yıldırım tehdidi olduğunu bildirir.

Saçların dikleşmesi, derinin elektriklenmesi, sızlaması, çıtırtılar açık arazide yıldırım tehlikesinin yüksek olduğunun başka belirtileridir.

Yıldırımdan Korunma

 1. İlk iş her türlü metal eşya (kamp araç gereçleri, balık oltası, baton vb) ve bisiklet, motosiklet gibi üstü açık araçlardan uzaklaşmaktır.
 2. En iyi yol bir bina ya da otomobile sığınmaktır.
 3. Çevredeki en yüksek cisimden uzaklaşılmalıdır.
 4. En yakın ağaçtan, yüksekliğinin iki katı kadar uzaklaşılmalıdır.
 5. Asla yere yatılmamalı, ayakta durulmamalıdır. Baş dizlerin arasında, çömelip hedef küçültülmelidir. Yer ile teması en aza indirmek için parmak uçlarında durulmalı, mat ya da metal olmayan bir çanta üzerine basılmalıdır.
 6. Kuru hendek ve ark, vadiler, alçak ağaç kümeleri arasındaki boşluklar güvenli sığınaklar olabilir.
 7. Enerji hatları, tel örgüler, demir yolları, metal kapı ve sundurmalar uzak durulması gereken başka tehditlerdir.
 8. Nehir ve göllerden, su kanallarından uzak durulmalıdır.
 9. Grup halinde olmamalı, en az 1,5-2 m aralıklı durulmalıdır.
 10. Bina içinde açık kapı ve pencere, soba, radyatör, lavoba ve küvetten uzak durulmalı; elektrikli aletler kullanılmamalı, fişleri çekilmelidir.
 11. Mağaralar yıldırımdan korunmak için genellikle tehlikelidir -yıldırım akımı mağara iç duvarını izleme eğilimindedir.. Eğer mağara duvarından 1 metre uzakta ve yer ile temas kesilebiliyorsa (kuru bir çanta olabilir) o zaman güvenli olabilir.

İlişkili Maddeler

Yıldırımdan Korunma ile ilgili maddeler...

ABC...