Zincir Atması

zincir-atmasi02-bisiklopedi.jpg

ZİNCİR ATMASI

Ön Dişlide Zincir Atması

Öndeki dişliden atan zincir kadro tarafına düştü ise zinciri düzeltmenin yolu ön vites kolu zinciri ikinci dişliye getirme pozisonunda pedalı çevirmektir. Elimizi zincire sürmemize gerek kalmaz

Ön dişliden atan zincir pedal tarafına düşerse, arka vites attırıcısı öne doğru esnetilerek zincir bollaştırılır ve el ile en büyük dişlinin çevresine yerleştirilir.

Arka Dişlide Zincir Atması

Arka dişliden kadro tarafına atan zincir attırıcı ayağı öne esnetilerek el ile kolayca yerine yerleştirilebilir.

Arka dişliden jant tarafına atan zincir en istenmeyen durumdur. Bu durumda zincir akort tellerine zarar verecektir. Teller ile ruble dişlisi arasına sıkışan zinciri çıkartması güçtür. Sıkışan zinciri çıkartmak için önce arka attırıcı ayağı esnetilerek zincir bollaştırılır.

Bazı sistemlerde bu sorundan kaçınabilmek için ruble ile akort telleri arasına koruyucu bir plastik disk bulunur ve çok işe yarar.

Zincir Atmasının Nedenleri

Sık zincir atmasının temel nedeni vites attırıcıların üzerindeki sonlandırıcı (kurs) ayarlarının bozuk olmasıdır. Bu ayarlar biri üst (iç) diğeri alt (dış) son noktayı belirleyen iki vidayla yapılır. Zincirin attığı yöndeki vida biraz sıkılanarak sorun çözülebilir.

Ön vites küçültülürken, arka vitesi (kaset dişlisini) değiştirmek zincirin atmasına neden olabilir. Vites düşürken zincirin atmasını önlemek için sırası ile önce ön sonra arka vites değiştirilir.

Sık zincir atmasının bir başka nedeni zincir boyunun uzun olmasıdır. Zincir baklaları eksiltilerek bu sorun çözülebilir.

İlişkili Maddeler

Zincir Atması ile ilgili maddeler...

ABC...