Fren Pabucu Değişimi (Hidrolik Disk Fren)

hidrolik-disk-fren-pabuc-degisimi0-bisiklopedi.png

FREN PABUCU DEĞİŞİMİ (HİDROLİK DİSK FREN)

Hidrolik disk fren pabuçları 0.5 milimetreye kadar eridiğinde ve yağ bulaşması gibi sorunlarla karşılaşıldığında değiştirilirler. Pabuçların, pedlerin ömrünü doldurduğunun göstergeleri:

 • Ped kalınlığı incelir; 0.5 mm.
 • Fren kolu kavrama noktası gidona çok yaklaşır
 • Fren başarımı düşer
 • Metalik sürtünme sesleri çıkar

Pabuçların Değiştirilmesi

 1. Pabuçları değiştirmek için ilkin bisikletin tekerleği kadrodan ayrılır. Bu aşamada fren kollarının sıkılmaması dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Frenlerin yanlışlıkla sıkılması balataların birbirine yapışmasına neden olabilir. Bu durumda balataları ayırmak için ince, sert ama plastik bir çubuk ile balatalara zarar vermeden ayırmak gerekir.
 2. Şekilde gösterildiği gibi fren pabuçları çıkarılır. Bunun için önce sabitleme pimi çıkarılır. Sonra pedler yerinden kolayca sökülür.
 3. Sökülen pabuç kumpasla ölçülür. Kalınlık 0,5 mm'ye düşmüş ise pabucu değiştirmek gerekir. Yeni bir pedin keçesi 2 mm olmalıdır.
 4. Pistonlar, fren pabuçları aşındıkça dışarıya doğru çıkarak rotorla fren pabuçları arasındaki mesafeyi otomatik olarak ayarlanmasını sağyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden pistonları, şekilde gösterildiği gibi orijinal pozisyonuna geri itmek gerekir.
 5. Yeni fren pabuçları (marka tarafından belirtilmişse, sağ/sol işaretlerine uygun olarak) aradaki yay ile birlikte yerleştirilir. Sonra sırasıyla pabuç ara parçası (kırmızı parça) ve sabitleme pimi takılır. Çatal pim bükülerek açılır, balatalar sabitlenir.
 6. Fren kolu bir kaç kez sıkılır, sistemin çalıştığı, sertleştiği kontrol edilir.
 7. Artık pabuç ara parçası çıkarılarak tekerlek kadroya takılabilir. Sonra rotor ve fren gövdesi arasında temas olup olmadığı kontrol edilir. Balata kalınlığı değiştiği için fren diske sürtüyor olacaktır. Bu durumda fren gövdesi (kaliper) sabitleme vidalarından yeniden hizalanabilir.

İlişkili Maddeler

Fren Pabucu Değişimi (Hidrolik Disk Fren) ile ilgili maddeler...

ABC...