Gidon Ayarları

gidon-ayarlari02-bisiklopedi.jpg

GİDON AYARLARI

Gidon ayarları, bisiklet üzerinde saatler boyunca geçen sürede eller, kollar ve sırt kaslarının rahat etmesi, ağrımaması, uyuşmaması için önemlidir. Gidon ayarları Bisiklopedide elcik ayarları başlığı altında verilmiştir. Ayrıca fren ve vites kollarının ayarları da aynı kategoridedir.

Bisiklette gidon için temel ayar el bilek açısıdır. Bilek açısı doğru olmadığında 'karpal tunel' adı verilen sağlık sorunu ortaya çıkar. El bilek açılarını belirleyen temel öge vites-fren kollarının konumudur. Ergonomik elciklerde elciğin açısı da ayarlanmalıdır. Bunların tümü Bisiklopedinin 'elcik ayarları' maddesinde bulunabilir.

Genişlik Ayarı

Gidonun genişlik ayarı bisiklet sürücüsünün omuz genişliğinde olmalıdır. Çok geniş ve dar gidonlar sürüş konforunu düşürür, dönüş yeteneğini azaltır, güçleştirir. Çok dar gidonlar ciğer kapasitesini de azaltır, performansı düşürür. Gidon genişliğinin ayarlanması genellikle kesilerek kısaltma şeklinde yapılır. Dar olan bisiklet gidonlarında uygun genişlikte yeni bir gidon almaktan başka yol yoktur.

Yükseklik Ayarı

Gidon yükselik ayarı için birkaç seçenek olabilir. Birincisi, bazı şehir ve tur bisikletlerinin gidon yükseklikleri ve açıları değiştirilebilir yapıdadır. İkinci bir yüksekli ayarı da gidon boğazına takılan bileziklerin gidonun altına ve üstüne yer değiştirilmesiyle yapılır. Bu fark birkaç santimetreyi geçmez. Bir yol da gidon boğazı yükseltme aparatı kullanmak olabilir. Bu araçlar ile 10-12 cm kadar daha yükseltmek mümkündür.

İlişkili Maddeler

Gidon Ayarları ile ilgili maddeler...

ABC...