Hidrolik Fren

hidrolik-disk-fren-avid02-bisiklopedi.jpeg

HİDROLİK FREN

İki tür hirdolik fren bulunur. Hidrolik disk fren ve hidrolik jant freni (hidrolik v-fren)

Hidrolik Frenin Artıları

Hidrolik frenlerin genel olarak üstünlükleri etkili fren yapabilmeleridir. Bu nedenle güvenliği artırırlar. Kullanımı kolaydır, küçük bir güç uygulayarak bisikleti durdurmak yavaşlatmak mümkündür. Uzun süren inişlerde sürücüyü yormaz.

Hidrolik Frenin Eksileri

Hidrolik frenin eksilerinin başında bakımın güç olması gelir. Bununla birlikte hidrolik frenler uzun süre, yıllarca bakım gerektirmezler. İkinci eksisi hidrolik frenlerin fiyatı v-frenlere ve mekanik fren sistemlerine göre oldukça yüksektir.

Hidrolik Disk Fren

Hidrolik dik frenler özellikle dağ bisikletlerinde hızlı tepki vermeleri ve etkili durma özellikleri nedeniyle tercih edilirler.

Disk frenin bölümleri

  1. Disk (rotor): Diskler çoğunlukla 160 mm çapında üretilirler. Yarış ve performans bisikletleri için 180 ve 200 mm çaplı diskler üretilmiştir. Diskin çapı arttıkça fren etkisi artıyor.
  2. Kaliper: Kaliper fren balatalarını hareket ettiren parçadır. İçinde yer alan pistonlar hidrolik sıvı ile gelen gücü balatalara aktarır.
  3. Balatalar: Balatalar disk ile temas eden, bisikleti durduran parçalardır. Balatalar üzerinde yer alan keçeler diski sıkıştırarak durdururken diske zarar vermezler. Kullanımla yıpranan balatalar değiştirelmelidir.
  4. Elcik: Elcikler v fren elcikleri ile aynı yapıdadır. Tek farkı fren telini çeken mekanizma yerine, hidrolik sıvıyı iten bir piston yer alır.

Hidrolik Jant Freni

Hidrolik jant frenleri tur bisikletlerinde tercih edilirler. Ağır bagajları ve geniş çaplı jantları nedeniyle tur bisikletlerinde disk fren kullanımı akort tellerinin kırılmasına yol açabilir. Bu nedenle hidrolik jant freni tur bisikletleri için daha kullanışlıdır.

İlişkili Maddeler

Hidrolik Fren ile ilgili maddeler...

ABC...