Kaç Vites?

kac-vites01-bisiklopedi.jpg

KAÇ VİTES

Bisiklete başlamak isteyenlerin, meraklıların ilk sorunlarından biridir 'kaç vites?'

Vites sayısı ne kadar çok ise bisiklet o kadar iyi, hızlı olduğu düşüncesi eskilerde en yaygın ve kabul gören inançtı. Günümüzde artık vites kombinasyonları öylesine çeşitlendi ki vites sayısının artık pek bir önemi kalmadı.

İkili ya da tekli aynakol ile kullanılan 11 ve 12 ruble sistemlerinin sağladığı kuvvet kazancı birçok üçlü aynakol sistemlerinden üstün olabiliyor. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse 12 vitesli yada 22 vitesli bir bisiklet 30 vitesli bir bisikletten çok daha fazla kuvvet kazancı sağlayabiliyor. Başka deyişle 3x8 ya da 3x9 bir vites sisteminin kuvvet kazancı 3x10 vites sistemi kadar olabilir.

Dahası şanzımanlı vites sistemleri, on-onbeş kademeli yapıları ve bakım gerektirmeyen konforlu yönleriyle bambaşka bir dünya sunuyor bisiklet kullanıcılarına.

O zaman yeniden başa, 'kaç vites' sorusuna dönelim. Önemli olan vites sayısı değil ama sistemin kuvvet kasancıdır —en büyük ve en küçük dişli oranı.

VİTES SİSTEMİNİN KUVVET KAZANCI

Bisiklette vites sisteminin kuvvet kazancı yalın olarak şu şekilde özetlenebilir:

  • Aynakol dişlisi ne kadar büyürse aktarılan güç ve alınan yol ve hız o kadar artar.
  • Ruble dişlisi ne kadar büyürse kuvvet kazancı artar, bisikletin hızı küçük enerji miktarlarıyla korunur dik ve uzun rampalar kolaylıkla aşılabilir.

İlişkili Maddeler

Kaç Vites? ile ilgili maddeler...

ABC...