Kaç Vites?

kac-vites01-bisiklopedi.jpg

KAÇ VİTES

Bisiklete başlamak isteyenlerin, meraklıların ilk sorunlarından biridir 'kaç vites?' Vites sayısı ne kadar çok ise bisiklet o kadar iyi, hızlı olduğu düşüncesi eskilerde en yaygın ve kabul gören inançtı. Günümüzde artık vites kombinasyonları öylesine çeşitlendi ki vites sayısı neredeyse hiçbir anlam taşımıyor. İkili ya da tekli aynakol ile kullanılan onbir ve onikili ruble sistemlerinin sağladığı kuvvet kazancı birçok üçlü aynakol sistemlerinden üstün. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse 12 vitesli yada 22 vitesli bir bisiklet 30 vitesli bir bisikletten çok daha fazla kuvvet kazancı sağlayabiliyor. Dahası şanzımanlı vites sistemleri, on-onbeş kademeli yapıları ve bakım gerektirmeyen konforlu yönleriyle bambaşka bir dünya sunuyor bisiklet kullanıcılarına.

O zaman yeniden başa, 'kaç vites' sorusunun çıktığı noktaya dönülüyor. Vites sisteminin sağladığı kuvvet kazancı nedir? Artık soru ile birlikte yanıt da bisitleşir.

Bisiklette kuvvet kazancı şu şekilde özetlenebilir:

  • Aynakol dişlisi ne kadar büyürse aktarılan güç ve alınan yol ve hız o kadar artar.
  • Ruble dişlisi ne kadar büyürse kuvvet kazancı artar, bisikletin hızı küçük enerji miktarlarıyla korunur dik ve uzun rampalar kolaylıkla aşılabilir.

İlişkili Maddeler

Kaç Vites? ile ilgili maddeler...

ABC...