Kadro

kadro-01-bisiklopedi.jpeg

KADRO

Kodro bisikletin ana bölümüdür. Üzerine tekerlekler, maşa, sele, gidon ve diğer bileşenler takılır.

Kadro kulağı, kadroya özeldir, kadrodan ayrı bir parça olmasına karşın genellikle kadronun bir bölümü olarak kabul edilir.

Kadro geometrisi kadronun temel özelliklerindendir. Kullanım alanının özelliklerini yansıtır. Temel kadro geometrileri yol, dağ, şehir kategorileridir.

Kadro boyu, bisiklet seçimindeki en önemli değişkendir. Doğru kadro boyu seçilirse bisiklet eklenecek bileşenlerle kişiselleştirilebilir.

Malzemelerine Göre Kadro Çeşitleri

  1. Çelik: En ağır kadrolardır. Günümüzde büyük ölçüde kullanımından vaz geçlimiştir. Eski model bisikletlerde, çocuk bisikletleri ve süpermarketlerde satılan piyasa bisikletlerinde bu kadrolarla karışlaşılabilir.
  2. Kromoly (Cromoly, CrMo): 41xx seri, özel alaşım bir çelik bileşenidir. Klasik çelikten çok daha güçlü ve serttir. Ağırlık dayanıklılık oranı çok başarılıdır. Çok yaygın olmamakla birlikte özellikle fixie ve single speed bisikletlerde, özel üretim şehir bisikletlerinde ve tur bisikletlerinde tercih edilir.
  3. Alüminyum: En yaygın bisiklet kadro malzemesidir. En büyük üstünlüğü hafifliğidir.
  4. Karbon: Başta yol-yarış bisikletleri olmak üzere hafiflik özelliği öne çıkan tasarımlarda tercih edililirler. Darbe emici özelliği çok yüksektir. Özellikle kompozit teknoloji arazi ve bozuk yollara uygun sağlam ve dirençli karbon kadroların üretilmesine izin verir. Bu teknoloji ve üstünlüklerin bedeli ise alüminyum kadrolara göre fiyatlarının yüksek olmasıdır.
  5. Titanyum: Ağırlık ve dayanıklılık oranı en yüksek kadrolardır. Hafiflik ve yüksek teknoloji bu kadroların fiyatlarını yükseltir. Bu nedenle yaygın kullanılan kadrolar değildirler.

İlişkili Maddeler

Kadro ile ilgili maddeler...

ABC...