Kadro boyu

kadro-boyu-bisiklopedi.jpg

​KADRO BOYU

Kadronun aynakol (pedal) göbeği ile sele borusu başlangıç noktası, sele kelepçesi arasındaki uzunluğa kadro boyu denir.

Bisiklet seçiminde en önemli özellik kadro boyudur. Bisiklet kadro boyu için yaygın kullanılan ölçü inchtir. Şehir ve yol yarış bisikletlerinde ise "cm" ölçüsü kullanılır. Ayrıca S, M ve L kategorileri ile de çok kullanılmaktadır.

Kadro boyu sürücünün bacak iç boyuna göre belirlenir. Böylece başta sele boyu olmak üzere bisiklet ayarları kişiselleştirilebilir. Bu sürüş konforunu ve başarımı artırır.

Yanlış Yapılan Kadro Seçimleri:

1. Büyük Kadro Seçilmesi

Kadro boyu seçiminde yapılan yanlışlardan biri büyük kadro seçilmesidir. Bu durumda sürücünün karşılaştığı ilk sorun bisiklet üzerinde her iki ayak da yere bastığında kadro borusunun apış arası rahatsız etmesidir. Bisikleti seçerken üst-boru ile arada 5-10 cm mesafe kalmasına dikkat edilmelidir.

Büyük kadronun ikinci sorunu gidonun uzak kalmasıdır. Bu bir yandan dönüş yeteneğini kısıtlar, öte yandan boyun ve sırt yorgunluklarına, ağrılarına neden olabilir.

2. Küçük Kadro Seçilmesi

Küçük kadro seciminde karşılaşılan sorun sele borusunun yetersiz olmasıdır. Kadro boyu küçük olduğunda sele borusunu aşırı yükseltmeye ihtiyaç duyulur. Sele boyu, aynakol alta geldiğinde diz eklemi tam açılacak düzeye ayarlanmalıdır. Ancak sele borusu üzerindeki sınır geçilmemelidir.

Küçük kadroların bir başka engeli gidonun yakın olmasından kaynaklanan manevra güçlüğüdür. Dönüş yönündeki elcik, pedalın üst konumundaki diz ele temas edebilir.

Beden-Kadro Boyu Oranları

Bisiklet kadro seçimi için, birçok tabloda ve hesap motorunda kadro boyu ile sürücünün boyu arasında ilişki kurulmuştur. Bireysel farklılıklar, boy ve bacak boyu oranları için de geçerlidir. Aynı boydaki iki kişinin bacak boyları farklı olabilir ve bu durumda farklı bisiklet kadro boyu kullanmaları gerekecektir. Bu nedenle doğru bir seçim için bacak boyu referans alınmalıdır.

Kadro Boyu Belirlemek İçin En Kolay Yol

Uygun bisiklet kadro boyu belirlemenin en kolay yolu bisikleti denemektir. Bisiklet sürücünün iki bacağı arasındayken üst-boru ile apış arası arasında 5-10 cm boşluk olması kadro boyunun uygun olduğunu gösterir.

İlişkili Maddeler

Kadro boyu ile ilgili maddeler...

ABC...