Kan Şekeri Düşmesi (Hipoglisemi)

kan-sekeri-dusmesi02-bisiklopedi.jpg

KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ (HİPOGLİSEMİ)

Hipoglisemi, kan şekerinin düşmesi, uzun bisiklet turlarında, zor edaplarda yetersiz beslenme nedeniyle hemen hemen her bisikletlinin karşılaştığı bir durumdur. Rampanın sonuda karşılaşılan ilk marketin çikolata, şekerleme reyonuna yönlendirerek kendini gösterir her zaman.

Bisiklopedinin beslenme maddesinde ayrıntılarıyla anlatılan temel beslenme ilkelerine dikkat edildiğinde pek sorun yaşanmaz. Temel ilke acıkmadan beslenmektir. Özellikle kısa molalardaki atıştırmalar önemlidir. Glisemik endeksi düşük, enerji verici besinler tercih edilmelidir.

Nedenleri

Kan şekerinin düşmesinin nedenleri:

  • Şeker hastalığı
  • Mide ve bağırsak ameliyatları
  • Uzun süre egzersiz
  • Uzun süre aç kalma

Belirtileri

Bisiklet sürücüleri için son ikisi nedenden kaynaklanan kan şekeri düşmesi belirtileri sıklıkla yaşanılır. Belirtileri, terleme, taşikardi, hızlı nabız, titreme, yorgunluk, bulantı ve ani acıkmadır. Birkaç saati geçen her bisiklet gezisinde normal bir yorgunluğa bağlı olarak da görülebilecek bu belirtilerin ayırdedici olanı ani açlık ve titremedir.

İlk Yardım

Kan şekerinin düşmesine durumunda yapılabilecek şey, bilinç yerinde ve solunum normal ise, şekerli su verilmesidir. İki kesme şeker hem kan şekeri düşüklüğünde hem yüksekliğinde hayat kurtarır. Belirtiler 15-20 dakika içinde geçmemiş ise tıbbi yardımı istenir.

İlişkili Maddeler

Kan Şekeri Düşmesi (Hipoglisemi) ile ilgili maddeler...

ABC...