Beslenme

beslenme02-bisiklopedi.jpeg

BESLENME

Sıvı Alımı

Bisiklet beslenmesinde sanılanın aksine bisikletçiler için önemli olan yemekten çok su, sıvı alımıdır. Etkinlikten önce bedenin su gereksinimi karşılanmış olmalıdır. Bu yaklaşık olarak bir litreye karşılık gelir. Sürüş boyunca da susamadan su içilerek devam edilmelidir. Sıvı alımı konusunda daha fazlası için Bisiklopedi'den sıvı alımı maddesine bakılıbilir.

Yemekler

Bisiklet etkinlikleri boyunca ihtiyaç duyulan enerjinin kaynağı ise yemeklerdir. Etkinlikten en az bir saat önce yemek yenilmiş olmalıdır. Genellikle önerilen etkinlikten iki saat öncesinde yemek yemektir. Aksi halde sindirim güçlükleri ile karşı karşıya kalınabilir. Sürüş boyunca da zaman zaman küçük atıştırmalıklar iyi olacaktır. Uzun süre aç kalmak ve ağır egzersizler bisiklet sürücülerinin kan şekerinin düşmesine neden olabilir.

Üç Besin Grubu

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar makarna, ekemek, patates, pirinç ve ayrıca meyve, bal şekerleme gibi tatlı gıdalarda bulunur. Sporcular için temel yakıt olduğu kabul edilir. Karaciğerde glikojen olarak depolanırlar.

Yağlar

Yağ kaynakları et ve süt ürünleri ile kuruyemişlerdir. Karbonhidratlardan daha yüksek enerji depolarlar. Ancak ilk kullanılan enerji kaynağı karbonhidratlardar.

Proteinler

Et, süt ve yumurtalı besinlerde bulunurlar. Hücre yenilenmesinde, özellikle kas hücrelerinin yenilenmesinde kullanılırlar. Etkinlik sonrasında protein yoğun bir diyet doğru seçim olacaktır.

İlişkili Maddeler

Beslenme ile ilgili maddeler...

ABC...