Kelebek Gidon

kelebek-gidon01-bisiklopedi.jpg

KELEBEK GİDON

Kelebek gidon, özellikle tur bisikletlerinde yaygın olarak kullanılır. Turlarda ellerin, kolların rahat etmesi, sırt ağrıları yaşanmaması için yapılabilecek ilk iş doğru bir gidon seçmektir.

Kelebek gidonlar öncelikle sürücüye bir çok tutuş pozisyonu sunar. Böylece ellerde ve kollarda oluşacak yıpranma, yorgunluk en aza indirilebilir.

Kelebek gidonların ikinci önemli işlevi dik bir sürüş pozisyonu sunmasıdır. Özellikle tur bisikletlerinin kadroları beden ağırlığının büyük bölümünün seleye aktaracak şekilde dik oturmak için tasarlanmıştır. Bu özellik kelebek gidonla en iyi şekilde desteklenebilir. Bununla birlikte uzun turlarda zaman zaman hızlı yol almak istenir. Bu durumda dik beden konumu işi güçleştirecektir. Yine uzun tırmanışlar sırasında dik olan beden konumu hem tırmanışı hem pedallara güç aktarımını zorlaştırır. Bu gibi durumlarda kelebek gidonun önde yer alan tutamakları kullanılarak beden ağırlığı gidona aktarılabilir. Böylece tırmanışlarda ve hız gerektiren konumlarda da sürüş konforu artırılabilir.

Kelebek gidon seçerken unutulmaması gereken nokta gidon çapının gidon boğazına uygun olmasıdır. Kelebek gidonlar genellikle 25,4 ve 31,8 çaplarındadır.

İlişkili Maddeler

Kelebek Gidon ile ilgili maddeler...

ABC...