Tur Bisikleti

tur-bisikleti11-bisiklopedi.jpg

TUR BİSİKLETİ

Tur bisikleti ya da treking türü bisikletler ilkin bagajlarıyla göze çarparlar. Yapılan turun süresine ve özelliklerine göre arka ve öne iki ayrı bagaj bağlanabilir. Tur bisikleti karakterini belirleyen ikinci özelliği sele ve gidon yapılarıdır. Konforlu seleler çoğunlukla dik oturmak için tasarlanmıştır. Gidonları bir çok posizyonda tutuş imkanı sunar. Tur bisikletlerinin tekerlek çapları çoğunlukla 28 inchtir. Ön ve arka lambalar tur bisikletleri için en önemli güvenlik donanımlarıdır.

Bagaj

Tur bisikletlerinde kullanılan bagajların taşıma kapasitelerin yüksek olması önemlidir. Bu, ağırlığı ve fiyatı da yükseltecektir. Fiyatın artması sorun olarak algılanmamalıdır. Çünkü bir tur sırasında kırılacak bagajın yaratacağı maliyetler satın alırken karşılaşılan fiyat farkının çok üzerindedir.

Sele

Tur bisikletlerinde kullanılacak sele sürüş konforu sunan en rahat sele olmalıdır. Günde 10 saati bulan sürelerle sele üzerinde olunacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle sele seçimi önemlidir.

Gidon

Tur bisikletlerinde farklı tutuş pozisyonları sunan bir gidon seçmek sürüş konforunu artırır. Bunun için en yaygın kullanılan model kelebek gidondur.

Gidon çantası tur bisikletinin olmazsa olmazıdır. Özellikle bisiklet üzerinden inmeden, sürüş sırasında ulaşmanız gereken eşyalarınız için gidon çantaları çok uygundur.

Tekerlekler

Tur bisikletleri çoğunlukla 28 janttır. Dağ bisikletlerinde yaygın kullanılan 26 inch jantlara sahip tur bisiletleri de üretilmektedir. Bunlar bozuk zeminli yollar ve ağır yüklü bagajlar taşındığında bir avantaj olabilir. Lastik genişlikleri kullanıma göre farklılık gösterecektir. Asfalt yollarda ince ve düz yüzeyli lastikler kullaılırken, bozuk yolların olduğu turlarda mtb lastikleri gibi geniş lastikler de kullanılabilir. Tur bisikletleri çoğunlukla çamurluklu üretilirler ya da çamurluk takmak için uygundurlar.

Fren

Tur bisikletleri için en uygun fren sistemleri hidrolik V-fren sistemidir. Bununla birlikte disk ve v-fren tur bisikletleri de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ön-Arka Lamba

Aydınlatma sistemi bir tur bisikleti için en önemli güvenlik donanımıdır. Gün sonunda hedeflenen yere ulaşılamama durumunda karanlıkta pedallamak kaçınılmazdır. Aydınlatma sistemi için ön-göbeğe tümleşik bir dinamo kullanmak turlarda çok işlevseldir. Bu sistemlerin harici cihazları şarj edenleri de olup telefon, bilgisayar vb için de kullanılabilir.

İlişkili Maddeler

Tur Bisikleti ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus