Tur Bisikleti

tur-bisikleti03-bisiklopedi.jpg

TUR BİSİKLETİ (TREKKING BİSİKLETİ)

Tur bisikleti ya da treking türü bisikletler ilkin bagajlarıyla göze çarparlar. Yapılan turun süresine ve özelliklerine göre arka ve öne iki ayrı bagaj bağlanabilir. Tur bisikleti karakterini belirleyen ikinci özelliği sele ve gidon yapılarıdır. Konforlu seleler çoğunlukla dik oturmak için tasarlanmıştır. Gidonları bir çok posizyonda tutuş imkanı sunar. Tur bisikletlerinin jantları, tekerlek çapları çoğunlukla 28 inchtir. Ön ve arka lambalar tur bisikletleri için en önemli güvenlik donanımlarıdır.

Bagaj

Tur bisikletlerinde kullanılan bagajların taşıma kapasitelerin yüksek olması önemlidir. Bu, ağırlığı ve fiyatı da yükseltir. Fiyatın yüksek olması sorun değildir, çünkü tur sırasında kırılacak bagajın yaratacağı maliyetler satın alırken karşılaşılan fiyat farkının çok üzerindedir.

Sele

Rahat bir sele turun konforunu artıran en etkili donanımdır. Zaman zaman sele üzerinde geçen süreler 10 saati bulur, aşar. Bu nedenle sele seçimi önemlidir.

Gidon

Tur bisikletlerinde en yaygın kullanılan model kelebek gidondur. Farklı tutuş pozisyonları sunan bir gidon sürüş konforunu çok artırır.

Gidon çantası tur bisikletinin olmazsa olmazıdır. Özellikle bisiklet üzerinden inmeden, sürüş sırasında ulaşmanız gereken eşyalarınız için gidon çantaları çok uygundur.

Tekerlekler

Tur bisikletlerinin jantları çoğunlukla 28 inchtir. Dağ bisikletlerinde yaygın kullanılan 26 inch jantlara sahip tur bisiletleri de üretilmektedir. Bunlar bozuk zeminli yollar ve ağır yüklü bagajlar taşındığında bir avantaj olabilir. Lastik genişlikleri kullanıma göre farklılık gösterecektir. Asfalt yollarda ince ve düz yüzeyli lastikler kullanılırken, bozuk yolların olduğu turlarda mtb lastikleri gibi geniş lastikler de kullanılabilir. Tur bisikletleri çoğunlukla çamurluklu üretilirler ya da çamurluk takmak için uygundurlar.

Fren

Tur bisikletleri için en uygun fren sistemleri hidrolik V-fren sistemidir. Bununla birlikte disk frenli ve v-fren tur bisikletleri de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ön-Arka Lamba

Aydınlatma sistemi bir tur bisikleti için en önemli güvenlik donanımıdır. Gün sonunda hedeflenen yere ulaşılamama durumunda karanlıkta pedallamak kaçınılmazdır. Aydınlatma sistemi için ön göbek üzerinde, tümleşik bir dinamo kullanmak turlarda çok işlevseldir. Bu sistemlerin harici cihazları şarj edenleri de olup telefon, bilgisayar vb için de kullanılabilir.

İlişkili Maddeler

Tur Bisikleti ile ilgili maddeler...

ABC...