Kramp

kramp01-bisiklopedi.jpg

KRAMP

Kramp kasların istem-dışı şiddetli, ağrılı kasılmasıdır. Sporcularda ve özellikle bisikletçilerde en önemli kramp nedeni aşırı yorulma ve susuzluktur (sıvı ve elektrolit kaybı). Bir kasa uzun süre yüklenme, zorlama, incinme, uzun süre aynı pozisyonda kalma karamları hazırlayan etmenlerdir.

Özellikle potasyum ve magnezyum minerallerinin eksikliği kramplar için hazırlayıcı etkenler arasındadır. Bunun için bisiklet gezginleri beslenmelerine dikkat etmelidir. Potasyum günlük normal diyette yer alan bir çok besinde bulunduğundan eksikliği pek gözlenmez. Ancak magnezyum böyle değildir. Etkinlik günlerinde magnezyum sağlayan besinleri almak önemlidir.

İlk Yardım ve Tedavi

Bisiklet turlarında kramp vakası içni yapılacak ilk şey kasılan kasın gevşetilmesidir. Bu biraz acılı olabilir. Kramp giren kas kas lifleri yönünde ovulur. Baldır bölgesi kramplarında gerdirme hareketi yapılır.

Basit kramplar birkaç dakika içinde geçer. Bu süre içinde geçmeyen ve sık tekrarlayan krampların başka bir hastalığın habercisi olabileceği gözden kaçırılmamalıdır. Böyle bir durumda mutlaka bir hekimden yardım alınmalıdır.

İlişkili Maddeler

Kramp ile ilgili maddeler...

ABC...