Mat

mat-sisme-bisiklopedi.jpg

MAT

Kamplı bisiklet turlarının çadır ve tulum ile birlikte vazgeçilmezi mattır. Matın temel işlevi çadır tabanından ısı yalıtımını sağlamaktır. İkinci işlevi ise uyku konforudur. Matın bir başka önemli işlevi çadır tabanını korur. Mat olmadan çadır tabanına basılması delinme ve yırtılma riskini artırır.

Çeşitleri

Yapılarına göre iki tür mat bulunur. Şişme matlar ve sünger, katı matlar. Şişme matlar daha hafif ve küçüktür. Sünger mata göre çok konforlu bir uyku şansı sunarlar. Özellikle bir kaç günü geçen uzun turlarda uyku kalitesi önemlidir. Yetersiz ya da niteliksiz bir uyku yeterli dinlenme, toparlanma sağlamadığından sonraki günün yol hedeflerinin gerçekleşmesini engeller. Bu yüzden tur bisikletçilerin tercihi nitelikli şişme matlardır. Genellikle şişme matlar bir tamir kiti ile birlikte satılırlar. Bu tamir kitinin mattan ayrılmaması, her kullanımda elinizin altında bulunması önemlidir.

Yastık

Uyku kalitesini artırıcı etmenlerden biri de yastıktır. Genellikle giysiler yastık olarak kullanılabilir. Bununla birlikte mat gibi şişme bir yastığın sunduğu konfor ayırdedicidir. Üstelik uygun fiyatlarla edinilen bir yastık çoğunlukla yeterli olur.

İlişkili Maddeler

Mat ile ilgili maddeler...

ABC...