Tandem (Eş-pedal)

tandem01-bisiklopedi.jpeg

TANDEM (EŞ-PEDAL)

İki kişilik bisiklet. İki ya da daha fazla kişinin, ardarda oturap, pedal çevirerek kullanabileceği, çift kişilik bisikletlere tandem ya da Türkçe olarak eş-pedal denir. Tandem, eş-pelal sürücülerin sayısını değil ama daha çok oturma sırasını anlatır. Sürücülerin yan-yana oturduğu bisiklet tasarımları da var ve bunlar tandem olarak adlandırılmıyor.

Bisikletin aynakolları bir zincir ile sabitlendiğinden birlikte dönerler. Her iki sürücüde aynı anda pedal çevirmelidir. Bu nedenle, tandemlerde sürücülerin koordinasyonu önemlidir.

Klasik bisiklet ile karşılaştırıldığında, iki kişinin gücü nedeniyle iki kat daha hızlı gidilmez. Uyumlu bir çift düz yolda ve inişlerde genellikle normal bir bisikletten daha hızlıdır. Klasik bir bisiklete göre ağırlıkları birazdaha fazla olmakla birlikte rüzgar direnci daha az ve güç kazancı daha fazladır -iki aynakol hareket ettirir. Bununla birlikte, rampalarda genellikle daha yavaştırlar. Hatta yeterince deneyimli ve uyumlu olmayan sürücüler için uzun ve dik rampaları çıkmak imkansız olabilir.

Tandemde öndeki sürücü kaptan ya da pilot olarak adlandırılıyor. Ardada yol alan sürcü ise ko-pilot ya da ikinci kaptandır. Bu ikinci terimin uygunsuzlu nedeniyle her iki terime almaşık olarak ön-binici ve arka-binici önerilebilir.

İlişkili Maddeler

Tandem (Eş-pedal) ile ilgili maddeler...

ABC...