Zincir Temizliği

zincir-temizligi-bisiklopedi.jpeg

ZİNCİR TEMİZLİĞİ

Zincir temizliği bisiklet temizliğinin belki de en önemli bölümüdür. Kirli zincir sürüş performansını düşürür, sürücüyü yorar, vites geçişlerini aksatır. Kısacası keyif kaçırır.

Zincir Nasıl Temizlenmeli?

Çamur, toz, toprak gibi kaba kirler için basit sabunlu su ya da yalnızca su yeterli olacaktır. Özellikle basınçlı su kullanmamalı, basınçlı su göbeklere (tekerlek ve pedal göbeklerine) zarar verebilir. Kirli yağ kalıntıları için yağ çözücü kimyasallar kullanılabilir. Bu durumda da yine yağ çözücünün göbeklere ulaşmamasına dikkat edilmelidir. Tekerlek ve pedal göbeğine ulaşan çözücüler göbeklerdeki yağı eksilterek sisteme zarar verebilir.

WD 40

Bisiklet zincir temizliğinde kullanılan bir başka seçenek WD 40. Bununla birlikte yaygın bir yanlış WD 40'ın yağ olarak kullanılmasıdır. Yağlayıcı özelliği olmasına karşın bisiklet zinciri için yeterli değildir. Kısa bir süre sonra uçup zincirin kuru kalmasına ve zarar görmesine neden olur. WD 40 ile temizlik yapıldıktan sonra, zincirden tamamen arınması beklenmeli (iki saati bulur) ve ardından zincir yeniden yağlanmalıdır.

En Basit Yöntem: Mazot

Zincir yağını temizlemenin en eski ve basit yolu mazot ile yapılan temizliktir. Zincir ve dişliler bir fırça ve mazot ile kolayca temizlenebilir. Mazot zincir üzerindeki eski, kirli yağı sökmek için yeterlidir. Mazottan önce de gerekli durumlarda kaba kiri temizlemek için basit bir sabun ve su kullanılabilir. Mazot ile yapılacak temizlikten sonra hemen yağ kullanmak doğru olmaz. Mozotu kaba, parçacık bırakmayacak bir bez ile temizledikten sonra, zincirin iyice arınması için bir kaç saat beklemek gerekir.Ardından bir süre mazotun arınması beklenip daha sonra yeniden yağlanabilir.

İlişkili Maddeler

Zincir Temizliği ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus