Zincir Temizliği

zincir-temizligi-01-bisiklopedi.jpeg

ZİNCİR TEMİZLİĞİ

Zincir temizliği bisiklet temizliğinin belki de en önemli bölümüdür. Kirli zincir sürüş performansını düşürür, sürücüyü yorar, vites geçişlerini aksatır. Kısacası keyif kaçırır.

Zincir Nasıl Temizlenir?

Çamur, toz, toprak gibi kaba kirler için basit sabunlu su ya da yalnızca su yeterli olur. Özellikle basınçlı su kullanılmaz, basınçlı su göbeklere (tekerlek ve pedal göbeklerine) zarar verebilir.

Kirli yağ kalıntıları için yağ çözücü kimyasallar kullanılabilir. Yağ çözücülerin göbeklere temas etmemesi için önlem alınmalıdır. Tekerlek ve pedal göbeğine ulaşan çözücüler göbeklerdeki yağı eksilterek sisteme zarar verebilir.

WD 40 Nedir?

Zincir yağlamak için WD 40 kullanmak yaygın bir yanlışlıktır. WD 40 zincir yağı değildir. Bisiklet zincir temizliğinde kullanılanılır.

Zincir WD 40 ile temizlendiğinde kısa bir süre yağlandığındaki tepkileri verir —akıcı ve sessiz çalışır. Bir süre sonra, WD 40 tamamen uçtuğunda zincir kuru kalır ve aşınmaya, zarar görmeye başlar. Bu nedenle zincir WD 40 ile temizlendikten sonra, (bir, iki saat) tamamen arınması beklenir ve ardından yağlanır.

Mazot: En Basit Yöntem

Zincir yağını temizlemenin en eski ve basit yolu mazot kullanmaktır. Zincir ve dişliler bir fırça ve mazot ile kolayca temizlenir. Mazot zincir üzerindeki eski, kirli yağı sökmek için yeterlidir. Mazottan önce de gerekli durumlarda kaba kiri temizlemek için basit bir sabun ve su kullanılabilir. Mazot ile yapılacak temizlikten sonra da zincir hemen yağlanmaz. Mozotu kaba, parçacık bırakmayacak bir bez ile temizledikten sonra, zincirin iyice arınması beklenir —bir kaç saat. Mazotu tamamen arınan zincir yeniden yağlanır.

İlişkili Maddeler

Zincir Temizliği ile ilgili maddeler...

ABC...