Fixie Bisiklet

fixie01-bisiklopedi.jpeg

FIXIE BİSİKLET

Fixieler vitessiz, sabit rubleli bisiklettir. Bu bisikletlerde çoğunlukla fren de kullanılmaz. Normal rublelerden farklı olarak pedalın arka tekerlekten bağımsız geri hareketi yoktur. Pedallar arka tekerlek ile birlikte hareket eder. Bu yüzden pedallar hem hızlanma, hem yavaşlama ve durma işlevi görürler.

Amatör ve hobi kullanıcıları için kısa mesafe ve şehir içi kullanımda tercih edilirler. Bununla birlikte pist yarışlarında, veledromlarda kullanılan bisikletlerde fixie bisiklettir.

Flip-Flop adı verilen özel arka göbekler fixie bisikletlerin single speed kullanımına fırsat verir. Fotografta görüldüğü gibi bu göbeklerin iki yanında da dişli bulunur. Bunlardan biri fixie, diğeri single speed kullanım içindir. Tekerleği çıkarıp tersinden takarak seçim yapılabilir.

Single Speed Bisikletten Farkları

Single speed bisikletler normal rublelidir. Arka tekerlek döndüğü halde pedallar dönmek zorunda değildir, geriye de serbest hareket eder. Fixie bisiklette ise pedal durduğunda arka tekerlek de durur. Fixie bisikletin freni de pedaldır.

İlişkili Maddeler

Fixie Bisiklet ile ilgili maddeler...

ABC...