Pist Yarışları

pist-yarislari12-bisiklopedi.jpeg

PİST YARIŞLARI

Pist yarışları, oval bir pist olan veledromda koşuluyor. Turların uzunluğu 1-80 km arasındadır. Yarışlar saat yönünün tersine koşulur. Bu yarışta kullanılan bisikletler çok hafif (5-6 kg), fren ve vites düzeneği olmayan özel aerodinamik formda ve esnemez yapıda tasarlanmış.

Tarihi 19. yüzyılın sonlarına uzanır. İlk dünya şampiyonası 1893'te gerçekleştirilmiştir.

ÇİZGİLER

 • 20 cm eninde pistin iç yanındaki mavi şerit yarış alanının sınırını gösterir.
 • Kırmızı çizgi ile gösterilen ilk 90 cm'lik parkur sürat yarışlarınındır.
 • Pistin içten 1/3'lük kesimini belirleyen ince mavi çizgi uzun mesafe yarışları içindir.

Pist yarışları iki grupta sınıflandırılabilir:

 1. Sprint yarışları
 2. Dayanıklılık yarışları

SPRİNT YARIŞLARI

 1. Sprint: İki atletin pistte aynı noktadan başladığı birebir formatta bir yarıştır. 750 metre yarışın yalnızca son 200 metrenin zamanı tutulur. İlk turlar genellikle düşük hızda, bisikletçilerin bazen durma noktasındaki bir taktik savaşı şeklinde geçer.
 2. Takım Sprint: Erkekler içn 3 kişilik takımlarla, 3 tur, kadınlar için 2 kişilik takımlarla 2 tur yapılır. Takımlar parkurun zıt taraflarında başlar. Her bisikletçisi takımdan ayrılmadan önce öncü olur. Her turdan sonra takım bir eksilir. Tur sayasını ilk tamamlayan takım yarışı kazanır.
 3. Keirin (Motorlu): Üç ila yedi bisikletçinin 600-700 metrelik sprint yarışı. Yarış hızlanan bir motosikleti 1400 metre takip ettikten sonra başlar. En iyi zamana sahip yarışmacı kazanır.
 4. 1 km en iyi zaman (1 km time trial): Erkeklerin 1 km, kadınların 500 m, yarışları bireysel zaman denemesi sprintleridir. Parkuru en iyi zamanda koşan kazanır.

DAYANIKLILIK YARIŞLARI

 1. Bireysel takip (Pursuit): İki bisikletçi pistin zıt taraflarından başlar ve erkekler 4 km, kadınlar için 3 km yarışır. Rakibini yakalamayı başaran ya da en kısa zamanlamayı alan kazanır.
 2. Takım takip (Team pursuit): Dört yarışçıdan oluşan iki takım, pistin zıt taraflarından başlayarak birbirlerine karşı 4 km yarışırlar. Takımın zamanlaması üçüncü bisikletçinin çizgiyi geçmesiyle alınır.
 3. Puanlı (points): Amaç çok puan kazanmaktır. Puanlar her on turda bir yapılan ara sprintlerde, ekstra turda alınır. çizgiyi geçen ilk dört bisikletçi sırasıyla 5,3,2 ve 1 puan alırlar. puanlar aynı zamanda ekstra tur yapıldığında da kazanılır.
 4. Madison: İki kişilik takımda bir seferde yalnızca bir yarışçı yarışabilir.Yarıştan el ele tutuşarak çıkılır ya da girilir. Dinlenen yarışçılar parkurun üst tarafında daire çizerler. Puanlar tıpkı puan yarışındaki gibi kazanılır. En çok puanla biteren takım kazanır.
 5. Çizgi yarışı (scratch race): Erkekler için 15 kadınlar için 10 km ile yapılır. Bitiş çizgisini ilk geçen kazanır.
 6. Omnium (hepsi bir arada): Dört grup yarıştan oluşur:
  1. Çizgi yarışı: erkekler için 15 kadınlar için 10 km
  2. Tempo yarışı erkekler ve kadınlar için 7,5 km. Bisikletçiler sprint kazanarak ya da tur bindirerek puan kazanırlar.
  3. Eleme yarışı her iki turda bir çizginin gerisinde kalan son bisikletçi elenir. ve bu kazanan kalana kadar devam eder.
  4. Puan yarışı erkekler içni 40 km, kadınlar için 20 km. Ara sprintler kazanılarak ve tur bindirilereke puan kazanılır.
   Dört yarışın sonucunda en çok puanı olan bisikletçi kazanır.

OLİMPİYAT OYUNLARI

Olimpiyatlarda altı bisiklet yarışı yer alır. Bunlar:

 1. Sprint
 2. Takım Sprint
 3. Keirin (Motorlu)
 4. Takım Takip
 5. Omnium

kaynaklar:
https://cyclingtips.com/2016/11/track-cycling-events-explained
http://www.uci.ch/track/about

İlişkili Maddeler

Pist Yarışları ile ilgili maddeler...

ABC...