Otobüste Bisiklet

otobuste-bisiklet11-bisiklopedi.jpg

OTOBÜSTE BİSİKLET

Uzun bisiklet tur ve gezilerinin en büyük problemi bisikletin taşınmasıdır. Yeterli deneyim kazanıldığında toplu taşıma araçlarında bisikletlerin taşınması işten bile değildir. Bunun için işe yarayacak önemli ipuçları aşağıda sıralanmıştır.

Otobüs Bagajına Bisiklet Yerleştirmek

  1. Otobüsün hareket etme saatinden yeterli bir süre önce hazır olmak iyidir. Bagaj boşken, ilk bisikletin yerleştirilmesi daha kolay ve güvenlidir.
  2. Yoldan binilecek ise bisikletin sökülmüş hazır olması işleri çok kolaylaştırır. Bagajda yeterli yer olması durumunda bisikletin yerleştirilmesi yalnızca bir ya da iki dakika sürer.
  3. Bir kaç bisiklet bagaj lastiği çok işe yarar. Bisikleti otobüs bagajına sabitlemenin en kolay yolu bagaj lasitiği kullanmaktır.
  4. Disk frenli bisikletlerde (balataların birleşip, kilitlenmemesi için) fren balata koruyucu ihtiyacı olacaktır. Tekerlekler söküldükten sonra balatalar bunlarla sabitlenir. Böylece artık fren kollarına basılsa bile balatlar birbirine yapışıp kalmaz. Bu önlem alınmaz da balatalr kilitlenirse metal olmayan bir malzeme ile keçelere zarar vermeden birbirinden ayrılabilir.
  5. Bazı otobüslerde bagaj yüksekliği tekerleklekleri sökmeden yerleştirmeye uygundur. Bu durumda —bagajda yeterli boşluk da varsa— yalnızca selenin alçaltılması ve gidonun yan çevrilmesi yeterlidir.
  6. Bagajda yeterli yer yok ise ilk tercih yalnızca ön tekerleğin sökülerek yerleştirilmesidir. Arka tekerleği de sökmek gerekirse arka vites attırıcıyı korumak için bisikletin ters çevirilmesi güvenli olur.

Tekerleğin sökülüp takılması:

Gidonun yan çevrilmesi

İlişkili Maddeler

Otobüste Bisiklet ile ilgili maddeler...

ABC...