Sırt Çantası

sirt-cantasi-12-bisiklopedi.jpeg

SIRT ÇANTASI

"Sırt çantasının bisiklette işi ne?" diye düşünülebilir, ilkin. Çünkü sürücü bisikletin taşıdığını bir de sırtında taşır ki hiç akıllıca değildir. Ama dağ bisikleti ve arazi sürüşü söz konusu olunca sırt çantası vazgeçilmez oluverir. Dağ bisikletleri ile arazi sürüşleri yapıldığında bagaj bisikletin dinamik yapısını, dengesini olumsuz etkiler ve sürüş keyfini azaltır. Bu durumda nitelikli bir sırt çantası hem küçük turlarda ihtiyacınız olan gereçleri taşımanıza hem de bisikletin dinamik yapısının bozulmamasına yardımcı olabilir.

Bu iş için özellikle tasarlanmış nitelikli ürünlerin fiyatları oldukça yüksektir. Ama hemen belirtmek gerekir ki sırt çantası bir kez alınır ve gerçekten nitelikli bir ürün için ödenecek paraya değer.

Bununla birlikte küçük bütçelerle de uygun sırt çantaları edinilebilir. Hobi kullanıcıları ve amatörler için bisiklet turlarında kullanılabilecek ekonomik bir sırt çantasında aranacak bazı özellikler aşağıda sıralanmıştır.

Bisiklet Sırt Çantası Özellikleri

  1. Mümkün olan en küçük kapasiteli olan seçmelidir. Dört beş litrelik bir çanta su tankı, tamir kiti ve birkaç atıştırmalık taşımak için yeterlidir. Bisiklette kullanılacak bir sırt çantası 10-15 litreyi aşmamalıdır.
  2. Sırt havalandırma sistemi olmalı. Bel ve göğüs için ayrı ayarlanabilir kemerleri olmalıdır. Sırt havalandırma sistemi olmayan çantalar terlemeyle birlikte rahatsızlıklara neden olur. Bel ve göğüs için ayrı ayrı ayarlanabilir perlonları olmayan çantalar sırta tam sabitlenemezler ve sürüşü zorlaştırırlar.
  3. Telefon, kamera, gözlük, cüzdan vb için ayrı küçük bölmeleri olmalı
  4. Su geçirmez ya da yağmurluklu olmalı

Su Tankı

Sırt çantasında su tankı gerekli mi? Hobi kullanıcıları için kesinlikle hayır. Yalnızca su tankı olduğu için ya da su tankı uyumlu olduğu için büyük bütçeler yapmak gereksiz. Suluk kafesi, ya da çantanın içinde taşınacak bir suluk ihtiyacı karşılayacaktır. Ancak profesyonelerin durumda iş değişiyor. Zamana karşı yarışırken bir de su içmek için duraklama lüksü yoktur profesyonellerin. Sularını sırtlarında taşımak ve sürüş sırasında kolaylıkla içmek önemli bir avantaj sağlayabilir onlara.

ABC...