Bagaj

bagaj-tubus02-bisiklopedi.jpg

BAGAJ

Bagaj bisiklet gezginlerinin olmazsa olmaz aksesuarların başında gelir. Tur bisikletlerinde ise bagaj bagaj çantası ile birlikte zorunlu, bisikletin belki de en önemli parçasıdır. Kimi tur bisikletlerinde bagaj kadroya tümleşiktir. Bu tür kadrolar, montaj noktalarında vidaların gevşemesi ve kırılmalar gibi sorunları ortadan kaldırabilir.

Bagaj Seçimi

Bisiklete ayrıca bir bagaj takılacağında nitelikli bir ürün seçmek gerekir. Düşük fiyatlı ürünler çoğunlukla dayanıklılığı da düşük malzemelerden yapıldığından kullanıma bağlı olarak bir süre sonra kırılırlar. Taşıma kapasitesi ve direnci yüksek, çelik ya da krom malzemeleri seçmek en iyisidir. Bu seçim alüminyum bagajlara göre ağırlığı bir miktar artırabilir. Ancak bağajda taşınacak yük ile oranlandığında bunun önemsiz olduğu hemen görülecektir. Üstün nitelikli alüminyum bagajlar da bulunabilir, ama fiyatları çelik bagajlara yaklaşacaktır. Bagaj seçerken malzeme dayanıklılığının yanında ek, kaynak noktası olmayan ya da en az olan modeli seçmek riskleri azaltır.

Bagaj montajı

Bagajın montajı da kalitesi kadar önemlidir. Kaliteli bir bagaj hemen hemen tüm bisiklet kadrolarına uyum sağlayacaktır. Ancak yine de bagajın kadroya tam uygun olduğundan emin olunmalıdır. Kadroda hazırlanmış montaj vidalarına tam oturmalı, vidalar sıkıldığında sabitlenmeli, hiçbir boşluk kalmamalıdır. Kadro üzerinde yer alan montaj vidaları dışında bir yere bagaj bağlantısı yapılmamalıdır. Bu uygunsuz bağlantılar hem bagaj kapasitesini hem kadro direncini düşürerek yeni riskler yaratır.

Öneriler

Bagaj bağlantıları yapılıp, ilk kullanıma başlandığında kısa bir süre sonra, bir iki kilometre sonra vidalar kontrol edilmeli, sıkılmalıdır. Kaliteli bir bagaj bu ilk sabitleme ve kontrolden sonra gevşeme yapmaz. Ama yine de zaman zaman, en azından her uzun tur başlangıcında montaj vidaları kontrol edilmelidir. Titreşimlerle, zamanla gevşeyen bagaj vidalarına karşı etkili bir çözüm vidanın baş tarafına sarılan ipe japon yapıştırıcı döküp sıkmak olabilir.

Bagaj kırılırsa ne yapılabilir? Kaliteli bir bagaj hangi yol ve sürüş koşulları olursa olsun kolay kolay kırılmaz. Bağlantı hataları, kullanım hataları, kapasite aşımı, dışarıdan gelen darbeler vb nedenlerle tur sırasında kırılabilecek bir bagaj için en iyi önlem plastik kelepçedir. Hırdavatçı ve elektrikçilerden bulunabilecek bu plastik kelepçeler yeri geldiğinde turu kurtarabilirler.

İlişkili Maddeler

Bagaj ile ilgili maddeler...

ABC...